Körde vingligt på E18 – misstänks
Flera andra bilister ska ha sett bilen vingla över vägbanan på E18. Föraren ska varit nära att köra på fotgängare. Till slut hittades föraren – i Sörby.

Polisen ryckte ut efter larm om en vinglig färd utanför Arboga..
Läs mer på Magazin24Personer, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Flera andra bilister ska ha sett bilen vingla över vägbanan på E18. Föraren ska varit nära att köra på fotgängare. Till slut hittades föraren – i Sörby.
Polisen fick under förmiddagen larm om en bil som vinglade kraftigt på E18. Fordonet kunde stoppas och nu misstänks en kvinna för grovt rattfylleri.
En bilist slog larm om en bil som framfördes vingligt. När polisen fick stopp på föraren var han så berusad att han omhändertogs för fylleri.
Klockan 18.41 på fredagskvällen larmade medtrafikanter om en bilist som körde vingligt på E4:an genom Salem.
En bilist körde ojämnt och vingligt på länsväg 205 i höjd med Ölsboda. Nu misstänks hon för rattfylleri.
En lastbil körde i i räcket på E18 utanför Kristinehamn på onsdagsmorgonen. Händelsen hade stor påverkan på trafiken.
En bilist tappade ett släp med en båt på E18 i Karlstad på måndagsmorgonen.
En lastbil körde in i vajerräcket på E18 mellan Kristinehamn och Karlstad, och blockerade då för trafiken förbi platsen.
En lastbil körde in i vajerräcket på E18 mellan Kristinehamn och Karlstad, och blockerade då för trafiken förbi platsen.
Polisen fick in samtal från en person som observerat en bil som körde vingligt längs riksväg 66.
Taggar
PersonerYtterligare provsvar krävs innan rekommendationen i Hallstahammar kan hävas.
Från gym till sandland. Nu öppnar Fredrik Emerson nya miljonsatsningen på Norra Ågatan.
Efter upprepade vålds- och hotincidenter mot elever i oktober.
Godis till barnen – och god grannsämja till de vuxna. Det är förhoppningen bakom den nya guiden.
Arboga OK bjuder in till promenadutmaning.
Ett växelfel vid Jädersbruk stoppar trafiken mellan Arboga och Örebro.
Det här händer i regionen kommande vecka.
Minott Gauthiers dunk avgjorde – med tre sekunder kvar.
”Ska skapa fler möjligheter för invånare att göra sina röster hörda”, enligt kommunen.