SBB-innehavet PPI ökar driftnetto och förvaltningsresultat
Det norska fastighetsbolaget PPI, där svenska SBB är största ägare, rapporterade hyresintäkter om 233 miljoner norska kronor i det andra kvartalet (164).
PPI redovisar ett förvaltningsresultat för tredje kvartalet på 404 miljoner kronor (107)..
Läs mer på PrivataAffärerLäs mer om
Det norska fastighetsbolaget PPI, där svenska SBB är största ägare, rapporterade hyresintäkter om 233 miljoner norska kronor i det andra kvartalet (164).
PPI redovisar ett förvaltningsresultat för det tredje kvartalet 2026 på 404 miljoner kronor (107).
Fastighetsbolaget Sagax rapporterar ett ökat fövaltningsresultat på 22 procent i årstakt. Aktien stiger med närmare 5 procent.
Fastighetsbolaget SLP redovisar hyresintäkter på 313 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2026, att jämföra med 255 miljoner kronor i motsvarande kvartal i fjol.
Sveafastigheter redovisar hyresintäkter om 408 miljoner kronor för det andra kvartalet 2026, jämfört med 383 miljoner kronor motsvarande period i fjol.
Fastighetsbolaget Sagax ökar förvaltningsresultatet och hyresintäkterna under det andra kvartalet.
Fastighetsbolaget Prisma Properties rapporterar ett ökat förvaltningsresultat för det andra kvartalet.
Fastighetsbolaget Catena ökade hyresintäkterna förvaltningsresultatet under det andra kvartalet.
Göteborgsbaserade fastighetsbolaget Platzer rapporterar ett högre förvaltningsresultat än motsvarande period förra året.
Fastighetsbolaget Fortinova redovisar ett förvaltningsresultat om 26 miljoner kronor (24) för det första kvartalet 2026.
PersonerFederal Reserve gör som väntat och behåller räntan oförändrad i intervallet 3,75–4,00 procent efter att ha höjt den i september.
Stockholmsbörsen steg för fjärde dagen i rad på onsdagen. Bland storbolagen glänste folkaktien Investor med ett färskt kursrekord medan portföljbolaget Epiroc blev en av flera rapportförlorare.
Svolder har sålt aktier i New Wave, och innehavet uppgår nu till drygt 6,5 miljoner aktier.
Verkstadsbolaget Epiroc redovisar ett justerat rörelseresultat på 3 426 miljoner kronor för tredje kvartalet (2 896).
USA-börserna inleder onsdagen utan tydlig riktning i väntan på räntebeskedet från Fed. Efter amerikansk börsstängning väntas Microsoft och Alphabet öppna böckerna.
Politikerna gillar att knyta bidrag och avdrag till fasta belopp. Men för alla som tar del av dessa blir konsekvensen förlorad köpkraft eller högre skatt, något inte minst barnfamiljerna kan vittna om.
Priset på fossil gas på terminsmarknaden i Amsterdam har för första gången sedan energikrisen 2022 nått upp till 100 euro per megawattimme. Bakom prislyftet på drygt 4 procent i onsdagens handel ligger oro för tillgången…
Gasnätsföretagen har under en rad år haft hög lönsamhet, enligt myndigheten som bevakar monopolen. Inför kommande år bromsas nu möjligheten att höja kundernas avgifter.
Friluftsföretaget Fenix Outdoor, som har varumärken som Fjällräven och butikskedjor som Naturkompaniet, redovisar ett ebitda-resultat på 46,9 miljoner euro för det tredje kvartalet 2026 (46,9).
Från rea i helgen till högsta priset i år. Kasten är tvära för elpriset i Sydsverige.