Fler nyheter från Omni
Donald Trump har röstat i mellanårsvalet. Presidenten och hustrun Melania Trump lade sina röster i en vallokal i hemdelstaten Florida på söndagen och föga förvånande föll valet på republikanska kandidater.
Flera grannar blev vittnen till dödsskjutningen i Bagarmossen i södra Stockholm på fredagen, och dagen efter råder dyster stämning i området.
Domarna behövde inte mindre än fem videogranskningar i SHL-matchen mellan Luleå och Djurgården, skriver Sportbladet. Det är ingenting som Luleås tränare Dennis Hall är särskilt nöjd med.
Alfa Laval har tagit fram en maskin som gör koncentrat av öl, som sedan späds med kolsyrat vatten vid servering – utan att ölets smak eller karaktär påverkas, skriver Sydsvenskan.
Det amerikanska utrikesdepartementets pressrådgivare Britt McHenry lämnar sitt jobb kort efter att hon fångats på film när hon kastade en drink på en annan åskådare under en basketmatch, enligt ABC:s uppgifter.
På en vecka har två dödsskjutningar inträffat i Stockholm. Det kan vara en indikation på att en gängkonflikt blossat upp, säger kriminologen Manne Gerell till SVT Nyheter.
Omkring 250 familjer i staden Hebron på ockuperade Västbanken har tvingats bort från sina hem efter att Israel inlett sin utlovade offensiv, skriver AFP.
Den dömde polismördaren Tony Olsson, numera Byström, deltar på söndagen i en gudstjänst i Life Church i Stockholm. Där ska han berätta om sitt liv, fängelsetiden och hur han blev frälst.
Demokraterna har inför mellanårsvalet lagt motsvarande omkring 1,8 miljarder kronor på annonser om korruption, skriver Wall Street Journal. Det är mer än under de senaste fyra valen tillsammans.
Söndagens presidentval i Brasilien ser ut att bli oerhört jämnt, skriver Reuters med hänvisning till en ny opinionsundersökning från CNT/MDA.