Person påkörd av buss i centrala Lund
En person har förts till sjukhus med ambulans efter att ha blivit påkörd av en buss i närheten av Lunds centralstation, rapporterar Sydsvenskan.

Bilförare smet efter olyckan – polisjakt pågår..
Läs mer på BohusläningenPersoner, platser och ämnen i nyheten
En person har förts till sjukhus med ambulans efter att ha blivit påkörd av en buss i närheten av Lunds centralstation, rapporterar Sydsvenskan.
En trafikolycka har på onsdagsmorgonen inträffat på Östgötagatan i centrala Linköping, utanför stadsbiblioteket. Enligt tidiga uppgifter från SOS Alarm har en person blivit påkörd.
Räddningstjänsten har larmats ut till en olycka i centrala Linköping. Enligt initiala uppgifter ska en person på elsparkcykel vara påkörd.
En person har blivit påkörd i centrala Stockholm, uppger polisen. Larmet kom in klockan 12.43.
En person har blivit påkörd på ett övergångsställe på Norra Strandgatan i centrala Karlstad.
En man i 40-årsåldern blev påkörd på ett övergångsställe på Norra Strandgatan i centrala Karlstad på onsdagen.
En person har blivit påkörd av en bilist i centrala Karlstad. Skadeläget är oklart, men den påkörda personen ska vara…
En person har blivit påkörd i centrala Linköping. Det är oklart om personen förts till sjukhus.
En olycka har inträffat i centrala Linköping. En person på elsparkcykel har blivit påkörd av en bil.
En person blev påkörd av en bil i centrala Ulricehamn på fredagseftermiddagen. Den påkörda personen har förts med ambulans till sjukhus.
Taggar
PersonerRutin ska lyfta laget från jumboplatsen.
”Jag blev väldigt rädd”.
Elisabeth Thand Ringqvist vet mycket väl att miljontals svenskar skulle ha blivit missnöjda med den regering hon sonderade för.
Klackens tydliga budskap: Skriv på.
INSÄNDARE: Alternativen är utredda och ett gemensamt reningsverk i Hunnebostrand är den bästa lösningen för Sotenäs. Nu måste politikerna besluta om finansieringen, anser Conny Stensson och Roland Mattsson, ordförande re…
Samma konstverk vid Rimnersbadet i Uddevalla utsågs två gånger: ”Olämpligt”
Skolskjutsbolaget frias i högsta instans.
Män från Borås misstänks för mordbrand i Uddevalla.
”Det är väldigt stort och det gör att vi behåller fler ungdomar hos oss”, säger MIF:s ordförande Caroline Andersson.
Försäkringskassans ändrade rutiner för beslut om återkrav har fått både högst positiva och oroväckande resultat.