Poliser döms för vansinnesfärd på E4
Tre män döms för att ha kört i motorcykel i hastigheter på drygt 280 kilometer i timmen på en resa mellan Skellefteå och Luleå. Två av männen är poliser. Det rapporterar Norran och NSD.
De två poliserna och ytterligare en åtalad man döms för att ha runt i runt 280 kilometer i timmen med sina motorcyklar på E4..
Läs mer på NSDLäs mer om
Tre män döms för att ha kört i motorcykel i hastigheter på drygt 280 kilometer i timmen på en resa mellan Skellefteå och Luleå. Två av männen är poliser. Det rapporterar Norran och NSD.
En 65-årig kvinna har åtalats för grov vårdslöshet i trafik och grovt rattfylleri efter en vansinneskörning på riksväg 34.
En 19-åring som är dömd för två mordförsök i Markbacken, har gång på gång rymt från sin slutna ungdomsvård. Nu döms han efter en vansinneskörning genom Örebro som inträffade under en av rymningarna förra året.
En 27-årig man gjorde flera trafikfarliga omkörningar på E4 och har nu dömts för grov vårdslöshet i trafik. Enligt tingsrätten begick mannen gärningen under påverkan av en allvarlig psykisk störning.
En bilförare frias nu från brott efter en vansinneskörning i Växjö centrum. Enligt tingsrätten är kvinnans förklaring – att hon fick en ”frånvaroattack” – inte så osannolik att den går att bortse ifrån.
Ett vittne såg hur han kraschade rakt in i en stolpe med sin motorcykel efter en vårdslös omkörning på Tre rosors väg. Själv minns mannen ingenting från olyckan. Nu döms ulricehamnaren för dubbla brott i samband med händ…
En 45-årig kvinna från Linköping har dömts för grov vårdslöshet i trafik och grovt rattfylleri. Hon körde rakt igenom en nedfälld bom vid Öresundsbron.
En polisbil körde i 170 kilometer i timmen på Brokindsleden utan att närma sig en framförvarande bil. Nu har en 34-årig man dömts för vårdslöshet i trafik.
Taggar
PersonerPå väg mot förlust i derby borta mot Umeå.Då steg Nico Galette fram och blev matchvinnare för BC Luleå. Amerikanen är oerhört noggrann och tränar stenhårt varje dag på sitt skott.– Som vi sköt idag vann han i princip mat…
Ombytta roller var det som gällde när Bodens IK tog emot Jokkmokk i Hive Arena på tisdagen.
Brooklyn Tigers HF U18 vann borta mot Sunderby SK U18 i första matchen i fortsättningsserien i U18 regional norr herr, med 3-2 (0-1, 0-1, 2-0, 0-0, 1-0) efter straffar.
Brooklyn Tigers HF U18 vann med 3-2 (0-1, 0-1, 2-0, 0-0, 1-0) efter straffar i första matchen i fortsättningsserien i U18 regional norr herr borta mot Sunderby SK U18 på tisdagen.
Det såg stundtals eländigt ut när BC Luleå föll tillbaka i gamla synder.Men på något sätt skapar "stölden" i Umeå någon sorts trovärdighet.
Det blev seger för Bodens IK med 4-3 (1-2, 2-0, 1-1) mot Jokkmokk på tisdagen i hockeytvåan norra A.
Det var lika efter 40 minuter men i förlängningen kunde till slut BC Luleå avgöra den otroligt jämna matchen borta mot Umeå Basket i basketligan herr.
Polisen behövde inte ta fram sina vassaste detektiv-takter för att avslöja bilförarens trick.
En Luleåbo i 35-årsåldern döms för barnfridsbrott, misshandel och olaga hot.
Det blåser rejält vid kusten. SMHI har utfärdat en gul varning för kuling över Bottenviken.