Kvinna ska ha blivit bestulen på smycken och medicin vid falskt hemtjänstbesök
En Säfflebo blev under måndagen bestulen på smycken och medicin av två personer som utgav sig för att vara från hemtjänsten. Stölden rubriceras som grov.
Männen ringde och utgav sig för att vara från ett försäkringsbolag. Efter deras besök upptäckte Nykvarnskvinnan att hon blivit bestulen på smycken..
Läs mer på Länstidningen i SödertäljeLäs mer om
En Säfflebo blev under måndagen bestulen på smycken och medicin av två personer som utgav sig för att vara från hemtjänsten. Stölden rubriceras som grov.
Ett grovt bedrägeri har på lördagen anmälts i Trelleborg. En kvinna i 80-årsåldern trodde att hon pratade med banken, men blev lurad på både smycken och betalkort.
En äldre kvinna i centrala Jönköping har blivit lurad på smycken värda mellan 500 000 kronor och en…
Bedrägerierna och bedrägeriförsöken fortsätter. Polisen i Jönköping har på tisdagen fått in ett tiotal anmälningar. En kvinna har blivit bestulen på värdesaker till ett betydande belopp, uppger polisen.
Äldre kvinna blev av med smycken
På lördagen upptäckte en kvinna i 85-årsåldern att smycken för hundratusentals kronor blivit stulna. Polisen har dragit igång en utredning om grov stöld.
En kvinna i 90-årsåldern blev bestulen på sin handväska under en promenad i Limhamn på söndagen. En man och en kvinna med snäckor misstänks ligga bakom den fräcka stölden.
En kvinna i 30-årsåldern blev vid midnatt rånad på smycken i Norrköping.
En kvinna i 80-årsåldern blev på torsdagseftermiddagen bestulen på sin handväska utanför sitt hem i Helsingborg.
En man i 30-årsåldern försökte i samförstånd med andra lura en äldre kvinna att lämna ifrån sig smycken och värdesaker. Själv hävdade han att han bara hjälpt...
PersonerEfter domen bytte mördaren juridiskt kön och namn och fick sitta på en kvinnoanstalt. Nu har kriminalvården fattat ett nytt beslut.
Läsfrämjarinstitutets läs- och berättarfestival håller under höstlovet en skrivtävling riktat till barn och unga i Södertälje centrum.
Ut med det gamla och dela ut det gratis. Södertälje kommun har rensat sina rabatter och delat ut tulpanlökar, dahlior och gullvivor som inte kommer återanvändas.
Inom tre månader kommer kommunen ta över hemtjänsten för alla äldre som i dag har bolaget Eveo. Bakgrunden är att Eveo inte levt upp till kommunens krav i Södertälje. Personalen har bland annat inte rätt utbildning.
SSK har ännu inte förlorat den här månaden. Fortsätter oktoberfesten mot Karlskoga i kväll? Följ matchen i Scaniarinken tillsammans med LT-sporten.
En man i 40-årsåldern har häktats för två fall av våldtäkt mot barn.
22-årige Emin Muqa Kulic har häktats misstänkt för flera brott i Södertälje under den blodiga sommaren 2024.