I september 2019 invigdes Biltema på Ålleberg Center. Sedan dess har Falköping tryckt på för en hållplats inne i handelsområdet. 13 december börjar hållplats Gunnestorpsgatan att trafikeras.. Läs mer på Falköpings Tidning
Willys har öppnat sin femte butik i Helsingborg. Enligt kedjan finns det däremot ingen risk för överetablering i staden. ”Vår bedömning är att det finns utrymme”, säger kedjans etableringschef Heinz Möller.
På torsdagen öppnade Willys sin nya butik på Rud i Karlstad. NWT har pratat med Karlstadborna om etableringen – och om det verkligen behövs ännu en matbutik.
Hyllorna är redan välfyllda och personalen står redo. Nu är det bara finliret kvar. På torsdag öppnar Willys sin fjärde butik i Karlstad. – Vi förväntar oss något av en anstormning, säger butikschefen Jonathan Karlsson.
Öppningen av Willys på Rud närmar sig. Den 22 oktober klockan 08 slår de upp portarna till sin senaste butik i Karlstad. – Det känns jätteroligt, säger Jonathan Karlsson som är butikschef.
Så tidigt som halv sju var de första kunderna på plats utanför Willys nya butik på Stenby i Västerås. ”Fryser man om fötterna ska man åka hit,” säger kunden Mats Nywertz.
Lampsladdar monteras i taket på Willys och stolar ställs i ordning vid borden på Caffé Nero. Febrilt arbete pågår inför nyöppningen av Nova i Lund.
– Det känns riktigt jättespännande, säger Raidar Gustafsson, butikschef…
De senaste årens inflationslyft har pressat många hushåll, men det finns en klar förlorare – barnen. De har blivit rejält blåsta när vecko- och månadspengen inte alls hängt med när allt blivit dyrare.
En större andel äldre i Falköping får plats på särskilt boende än i en snittkommun, vilket blir dyrt för kommunen. Det visar en genomlysning av kostnaderna i äldreomsorgen. Kostnaden för matdistribution är också mycket h…
Halloween är en högtid för läskiga kostymer men också ett utmärkt tillfälle att kura ihop sig i soffan med en skräckfilm. Här är tips på filmer som skrämmer på olika sätt.
En Falköpingstjej vann damklassen vid terrängloppet Åsaflåset i Tidaholm den gångna helgen. Vi snackar om Clara Rosén, 29, tävlande för IK Wilske. – Första gången jag vann ett lopp, det kändes lite extra, säger hon.
Ida Crüsell, 40, är aktuell som dokusåpakändis genom sitt deltagande i Expedition Robinson. Men hennes liv innehåller så många andra kapitel som är minst lika värda att berätta.
Framgångarna har duggat tätt under flera år. Men nu kom det en liten motgång för lyftarlöftet Fanny Köhler från Falköping. – Ibland går det inte som man har tänkt, det är bara att försöka ta lärdom av det, säger hon.