Corren > Nyheter
Just nu: Olycka med en personbil på E4
En olycka med en personbil påverkar trafiken i riktning mot Gränna på E4 mellan trafikplatserna Linköping Väst och Mantorp, skriver Trafikverket..
Läs mer på Corren
Läs mer om:
E4, Gränna, Linköping Väst, Mantorp, Trafikverket
Dela artikeln
delningar på Facebook.Fler nyheter från Corren
Nytt restaurangföretag startar i Motala
Nik&L Service AB, som har sitt säte i Motala kommun, ska enligt verksamhetsbeskrivningen jobba med "restaurang"..
Ägarbyte för kedjehus i Linköping
Fastigheten på adressen Grindstugevägen 7 i Linköping har fått en ny ägare..
Ung Scen Östs nya föreställning är bra men förutsägbar
"Spit Take" har en fenomenal scenografi, riktigt bra skådespeleri och Jenny Wilson bakom musiken. Problemet är bara att den aldrig lyckas överraska. Redan från början vet man ungefär vilken föreställning det här kommer att vara..
När Zigge stannar och funderar börjar jakten
324 viltolyckor har rapporterats i Motala kommun hittills i år. När olyckan är framme tar eftersöksjägarna Christer och Samuel vid. Nu vädjar de till bilisterna att sänka farten när de passerar deras arbete..
Metalikonen Conrad ”Cronos” Lant är död
Det brittiska Heavy metal-bandet Venoms frontman Conrad ”Cronos” Lant har avlidit, skriver bandet på Facebook..
Beklagar felöversättning: ”Ska inte kunna hända”
Torsdagens rättegång i Istanbul mot Joakim Medin sköts fram med hänvisning till oklarheter kring ett beslut från svenska regeringen. Justitieminister Gunnar Strömmer (M) bekräftar nu att det blivit en felöversättning..
Talmannen håller pressträff i morgon
Talman Andreas Norlén kallar till pressträff på fredagen, enligt ett pressmeddelande från riksdagen..
Hus i Ljungsbro får ny ägare
Fastigheten på Hult 15 i Ljungsbro har fått nya ägare..
Misstänkts ha druckit tvättmedel – dödsorsaken fortfarande oklar
Efter dödsfallet på ett äldreboende i Mjölby, där en boende misstänks ha druckit flytande tvättmedel, har kommunen granskat händelsen. Utredningarna pekar på brister i både förvaring av kemikalier, larmrutiner och bemanning.– Vi hoppas att vi kan få del av undersökningen, så vi kan vi få reda på vad som orsakade dödsfallet, säger Maria Haglund, medicinskt ansvarig sjuksköterska i Mjölby kommun..
Trafikanten: "Stoppa plågan – förbjud elsparkcyklar under 18 år"
Jag har förstått att en råttplåga är svår att sätta stopp för. Men jag ser omkring mig en elsparkcykelplåga som är ännu svårare att bromsa, skriver en trafikant. .
Liknande Nyheter
Prenumerera på nyheter (RSS)
RSS är ett enklare sätt att följa nyheterna. Nyheterna laddas automatiskt ner till din nyhetsläsare och du behöver inte gå in på Pressen.se.
Du får gärna publicera eller länka till RSS-flödet på din blogg eller hemsida.
Senaste Nyheter
- Storseger för VIK Hockey U18 på bortaplan mot Borlänge
- 1 oktober 20.09, Stöld, Upplands Väsby
- Apollo flyger till Kreta: ”Vi inte har tänkt ställa in”
- Just nu: Personbilshaveri stör trafiken på E18
- Villa i Kågeröd såld för 3,6 miljoner
- Ett fiaskoslut som Örebro förtjänade
- Björn Söder: Då borde SD backa från ministerkrav
- Tre åtalas för grovt rån
- IFK-ordföranden: "Vi kan inte blöda för mycket för länge"
- Ung kviga död efter nattens vargattack: ”För jävligt”
Ekonominyheter
- Så ska du tänka i räntefrossan
- Episurf gör nyemission av aktier och konvertibler
- Traton: Orderingången har tagit fart senaste veckorna
- Investerade i Anthropic 2024: ”Värt 100 gånger mer idag”
- Budrykte: Barbie kan bli kollega med Beckham
- Gigantiskt vindkraftverk ska säkra tysk el
- USA-räntor sjunker efter Fed-utspel
- USA skickar ytterligare 10.000 soldater till Mellanöstern
- Trots genombrottet – kämpar för att skala upp
- Nationalekonom varnar – det skickar bolagen utomlands
