Jönköpingsnytt > Nyheter
Så olika tänker Jönköpings gymnasieelever – över 5 000 elever röstade
Över 5 000 gymnasieelever i Jönköping har sagt sitt i skolvalet – och det är två partier som sticker ut..
Läs mer på Jönköpingsnytt
Läs mer om:
Jönköpings, Jönköping
Dela artikeln
delningar på Facebook.Liknande nyheter
Taggar: Så olika tänker, Jönköpings, gymnasieeleveröver 5 , 000, elever, röstade
Fler nyheter från Jönköpingsnytt
HV71: Tedenby tackade nej
Dygnet före SHL-premiären kommer beskedet: Det blir ingen fortsättning för publikfavoriten Mattias Tedenby, 36, i HV71. Sportchefen Johan Hult erbjöd Tedenby en korttidsförlängning – något Tedenby tackade nej till..
136 kvadratmeter stort hus för 5,2 miljoner
Jönköpings kommun varnar för fejkade P-böter
Jönköpings kommun och polisen varnar för en ny typ av sms-bedrägerier: Jönköpingsbor får en påminnelse om att man har obetalda parkeringsavgifter. – Klassiskt bondfångeri, med största sannolikhet är det ett stort mörkertal som drabbats här, säger polisens Mats Pettersson..
Här är profilens nya jobb – så tippar han Hallby
Med tolv mästerskapsmedaljer på meritlistan och över 20 år som både klubblagstränare och förbundskapten är han en av handbolls-Sveriges absolut största profiler. Nu kliver Staffan Olsson in som expert under flera av våra sändningar från Handbollsligan och inleder direkt med att tippa tabellen. Här berättar han om sin nya roll, framtiden på tränarbänken – och om Hallbys chanser i serien..
Här är de som lämnat oss
Här är de som avlidit den senaste tiden, kommun för kommun..
Ny storsatsning för Habo-företaget
Nu tar K Motorcycles ytterligare ett steg och utökar sortimentet med fyrhjulingar. – För oss betyder det nyförsäljning året runt, säger Kent Halvardsson..
Så laddar HV upp inför SHL-premiären
Dagen före SHL-premiären sänder vi live från HV71:s fredagsträning i Husqvarna Garden. Hur är tempen runt laget inför lördagens möte med Malmö Redhawks?.
1 750 000 för två fastigheter i Brandstorp
Här kan det bli risk för kö
Ekonomin efter valet – så kan din plånbok påverkas
Bankskatt, bebispeng och billigare busskort. Det kan bli verklighet om de rödgröna partierna infriar sina vallöften. Samtidigt kan flera blåa vallöften om skattesänkningar gå om intet..
Liknande Nyheter
Prenumerera på nyheter (RSS)
RSS är ett enklare sätt att följa nyheterna. Nyheterna laddas automatiskt ner till din nyhetsläsare och du behöver inte gå in på Pressen.se.
Du får gärna publicera eller länka till RSS-flödet på din blogg eller hemsida.
Senaste Nyheter
- Värmländsk gitarrist till sjukhus efter krock med älg
- Läckert och avskalat när Barbara Hannigan intar Berwaldhallen
- 18 september 10.01, Brand, Haparanda
- Warren Buffett avgår som ordförande
- Lastbilsbrand på E4
- Ny ägare till tomt i Malung-Sälens kommun – priset: 62 000 kronor
- Buffett avgår som ordförande
- Långa fängelsestraff – 15-åring skulle mörda för nätverk
- Blivande oppositionen om nya styret: ”Väntat”
- Thand Ringqvist efter mötet: Andersson borde få sonderingsuppdraget
Ekonominyheter
- Warren Buffett avgår som ordförande
- Arbetsgivarna: Löneökningarna måste bli lägre
- Warren Buffett avgår som ordförande
- Postnords paket till staten: 156 miljoner kronor
- Börsmorgon 18 september 2026 – se hela programmet
- Hanna Frick: När pengarna styr försvinner kreativiteten
- Fondjätten mörkar avslöjande nyckeltal: ”Kan blåsas upp”
- ECB-chefen vill inte avslöja när hon lämnar: ”Vi får se”
- Mer naturgas skeppas genom Hormuzsundet
- Ukraina: Illegala ryska valet påbörjat under vapenhot i ockuperade Ukraina
