ÖstersundsPosten > Nyheter

Friday, 11 September, 17:04

ÖstersundsPosten - 1 timme sedan

”Det känns att vi gör ett viktigt jobb”



Hon håller ordning, svarar på frågor och ser till att allt går rätt till. På Åre bibliotek är Berit Kantermo, 71, en av dem som får demokratin att fungera i praktiken. – Det är krävande och man måste hålla ordning och reda, säger hon..
Läs mer på ÖstersundsPosten
Läs mer om:
Ã…re, Berit Kantermo

Dela artikeln

delningar på Facebook.

Liknande nyheter

Taggar: Det kännsatt vi , görett , viktigt, jobb

Fler nyheter från ÖstersundsPosten

ÖstersundsPosten - 4 minuter sedan

Ung man döms för sjöfylleri

En man i övre tonåren har dömts för grovt sjöfylleri efter att ha kört motorbåt på Storsjön i Östersund med alkohol i kroppen..

ÖstersundsPosten - 30 minuter sedan

Treåring från Åse fick fullträff

Lars-Åke Larsson i Åse, Trång, fick en fullträff direkt när 3-årige Campo Capitano vann första travloppet i debuten..

ÖstersundsPosten - 1 timme sedan

Sjukdom ska inte vara en klassfråga

ÖstersundsPosten - 1 timme sedan

Larm om brand i byggnad

Klockan 15.49 på fredagen larmades SOS om en brand..

ÖstersundsPosten - 1 timme sedan

Man döms för brott mot utlänningslagen

Östersunds tingsrätt dömer en man för brott mot utlänningslagen efter bristande kontroll av en anställds arbetstillstånd..

ÖstersundsPosten - 1 timme sedan

Vi röstar på dem som vill bevara Spikbodarna

ÖstersundsPosten - 2 timmar sedan

Mejl avslöjar – Kärngard (S) varnades om upplägget

Therese Kärngard (S), kommunalråd i Bergs kommun, har tidigare sagt att hon inte kände till att Ralf Westlund, ekonomichef och tidigare kommundirektör, inte tog ut semester. Men ett mejl visar att hon fick information redan 2019. – Jag kommer inte ihåg att jag har fått det här mejlet, säger Therese Kärngard..

ÖstersundsPosten - 2 timmar sedan

Detta har vi gjort inom vård och omsorg

ÖstersundsPosten - 3 timmar sedan

Surströmmingsburk exploderade i bastu

I lördags uppmärksammades Storsjöbadets personal på att en frän lukt tagit fäste i en bastu. Det visade sig vara en surströmmingsburk som exploderat..



Om oss

Pressen.se är en svensk nyhetsportal samt nyhetssökmotor som automatiskt hittar de mest omdiskuterade och aktuella nyheterna. Välkommen!

Kontakt

Vill du säga hej?Kontakta kontakt@pressen.se för kommunikation eller annonsering.

Reklam

Annonsera?Pressen.se besöks hundratusentals gånger per månad. Kontakta oss för mer information om hur du kan nå ut med ditt budskap.