Domen mot sexprästen: Fängelse för grovt barnpornografibrott
Fängelse i ett år och nio månader. Luleå tingsrätt dömer den präst som åtalats för grovt barnpornografibrott i enlighet med kravet från åklagaren.
Fängelse i ett år och nio månader. Luleå tingsrätt dömer den präst som åtalats för grovt barnpornografibrott i enlighet med kravet från åklagaren..
Läs mer på NSD
Fängelse i ett år och nio månader. Luleå tingsrätt dömer den präst som åtalats för grovt barnpornografibrott i enlighet med kravet från åklagaren.
En 22-årig Norrköpingsbo döms till ett års fängelse för grovt barnpornografibrott.Mannen laddade ner stora mängder sexuellt material via ett fildelningsprogram.
En man i 80-årsåldern döms för grovt barnpornografibrott sedan man påträffat stora mängder bilder och filmer i hans ägo. Han slipper dock fängelse, bland annat på grund av sin höga ålder.
En anställd inom Polismyndigheten har åtalats för grovt barnpornografibrott. Han ska ha innehaft närmare 14 500 barnpornografiska filer. Nu kommer han att ställas inför rätta i Linköpings tingsrätt.
En man i 70-årsåldern misstänks för grovt barnpornografibrott efter att strax under 4 000 bilder och filmer med barnpornografiskt material upptäckts på usb-minnen och minneskort.
En man i 40-årsåldern från Örebro åtalas för grovt barnpornografibrott. Mannen har erkänt brottet där han ska ha haft nästan 500 bilder och över 50 filmer.
Prästen fälldes för grovt barnpornografibrott.
De senaste 18 månaderna har fem personer i Jönköpings län dömts för grovt barnpornografibrott. Så sent som i september i år dömdes en kvinna från Jönköpings kommun – efter tips från en amerikansk organisation.
En man i 60-årsåldern från Örebro har dömts till fängelse av Örebro tingsrätt för grovt barnpornografibrott. Mannen har tidigare avtjänat straff för liknande brott.
Under tisdagen kom domen gällande grovt miljöbrott där företrädare för företaget Think Pink stod anklagade i Sveriges största miljöbrottsrättegång hittills. De fem huvudåtalade i Think Pink-målet döms alla till fängelse…
Taggar
PersonerMannen trängde in i bostaden hos den närboende mannen och hotade honom. Men det skulle han inte ha gjort.
Boden tog emot Piteå hemma i en riktigt jämn match i U20 Regional norr A herr i hockey.
Hon ska inte behöva storspela mot ett bottenlag som Kristianstad.Men Selma Hasanbegovic gjorde en kanonmatch i sin debut från start i Boden Handboll och blev matchhjälte.– Hon kan gå hur långt som helst, säger målvaktsko…
En lastbil blockerar delar av E10 nordväst om Kiruna.
Flera stillastående lastbilar orsakar problem i trafiken i båda riktningarna på E10 mellan Rensjön och Torneträsk, enligt Trafikverket.
Lejon är ett favoritmotstånd för Sunderby och på onsdagen tog Sunderby ännu en seger borta mot just Lejon.
En personbil har börjat brinna nära E4, söder om Luleå.
Ett brinnande fordon påverkar trafiken i riktning mot Haparanda på E4 mellan Ersnäs V och trafikplats Antnäs, skriver Trafikverket.
Boden IF segrade på hemmaplan i Bodens Energi Arena mot Kristianstad i Handbollsligan. 25-22 (14-12) slutade matchen på onsdagen.
Per Thomas Vikström, 56 år, är ny ägare till två fastigheter i Boden efter köp från Andreas Engman.