1 117 000 kronor blev priset när fastighet i Tierps kommun bytte ägare
Nu är det klart vem som köpt tomtmarken Hållen 1:18 i Tierps kommun av Svensk Tillgångsutveckling AB.

Försäljningen av fastigheten Hållen 2:29 i Tierps kommun är nu klar..
Läs mer på UNTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Nu är det klart vem som köpt tomtmarken Hållen 1:18 i Tierps kommun av Svensk Tillgångsutveckling AB.
K-Fast Flacksta AB från Hässleholm, är ny ägare till fastigheten Nöttö 5:140 i Tierps kommun.
Svensk Tillgångsutveckling AB från Hovås, är ny ägare till tomten Nöttö 5:139 i Tierps kommun.
139 000 kronor fick Nordiqus Gredelby 1 : 148 AB från Göteborg, ge för tomten Hållen 1:18 i Tierps kommun.
Nu är det klart vem som köpt tomtmarken Nöttö 5:140 i Tierps kommun av Alm 1 Bostadsgaranti AB.
Svensk Tillgångsutveckling AB från Hovås, har köpt fastigheten Nöttö 5:139 i Tierps kommun av säljaren Bostadsrättsföreningen Havshöjden.
800 000 kronor fick Salomea Avel och Friskvård AB från Tierp, ge för tomten Ullfors 10:3 i Tierps kommun.
509 000 kronor fick Svensk Tillgångsutveckling AB från Hovås, ge för tomten Nöttö 5:139 i Tierps kommun.
Bergslaget Förvaltnings AB från Falun, har köpt fastigheten Kullbol 1:12 i Tierps kommun av säljaren Stora Enso Skog AB.
139 000 kronor fick Bostadsrättsföreningen Fågelstigen från Sundsvall, ge för tomten Hållen 1:18 i Tierps kommun.
Taggar
PersonerSiv Ingegerd Johansson, 86 år, har tagit över fastigheten på Rörbäcksvägen 21 i Vilan, Uppsala från Bo Runar Johansson.
Sarah Rhode, 36, och Mikael Wassdahl, 41, har nyligen blivit nya ägare till fastigheten på adressen Klingvägen 7 i Mehedeby, Tierp.
Herfindal Consulting AB startades 27 oktober 2026.
Nu är försäljningen av fastigheten på adressen Kaprifolvägen 19 i Örsundsbro klar, och det blev den dyraste hittills i år i Örsundsbro.
Küllike Montgomery, tidigare museichef på Bror Hjorths Hus i Uppsala, har hastigt gått bort vid 84 års ålder. Närmast sörjande är maken Henry, barnen William och Siri med familj.
Trafiken påverkas av att det har kommit upp en älg på vägen i båda riktningarna på väg 56 vid Lövåsen, skriver Trafikverket.
En ko rör sig på eller i närheten av vägbanan och påverkar trafiken i båda riktningarna på väg 693 mellan Kungsgården och trafikplats Fullerö, enligt Trafikverket.
Lena Gunnarsson, 55, och Ernst Robert Daniel Grape, 46, från Kungsängen, är ny ägare till två fastigheter i Hjälsta efter köp från Anders Tomas och Anne Margareta Falker.
En man i Tierp kallade polisen för "horunge" elva gånger. Nu döms han för förolämpning och hot mot tjänsteman.
Håkan Hardenborg, Uppsala, har avlidit 82 år gammal. Han sörjs närmast av barnen Emilia med familj och Anders.