Liknande nyheter
En lastbil har kört ner i ett dike på väg 940 vid Tumbo.I lastbilen finns "bitumen", ett brandfarligt ämne som där en mindre mängd läckt ut.Vägen är avstängd och endast boende för köra in – först i morgon bitti väntas vä…
En personbil med släp har vält på väg 111 vid Berga, i Helsingborg. Vägen är avstängd i riktning mot Höganäs.
En lätt lastbil har krockat med ett vildsvin på väg 980.Vägen är just nu helt avstängd.– Det är en hel del bråte på vägen, säger Micke Blomberg vid räddningstjänsten.
En personbil och en lastbil frontalkrockade på länsväg 195, i höjd med Rödån, norr om Fagerhult i Habo kommun, på tisdagsmorgonen. Vägen är avstängd under räddningsarbetet.
Tanken var att vägen skulle vara avstängd till och med 9 juli. I förra veckan kom ett nytt besked – vägen förblir totalavstängd i ytterligare sju veckor.
– Allt står bara still medan vi har mindre att göra, säger en rest…
Ett kraftigt ras har skett över vägen Västerut vid Stora Sjöfallet mellan Suorva och Ritsem. Vägen som används av renskötare och turister är nu avstängd.
En singelolycka har inträffat på E14 i Bräcke kommun under söndagseftermiddagen. En personbil med fyra personer har krockat med en älg, vilket leder till att vägen är helt avstängd i båda riktningarna.
En personbil står och brinner på E6 söder om Hjärnarp. Vägen är helt avstängd.
En personbil har krockat med ett rådjur på Gamla riksväg 40 i Tomta i Ulricehamns kommun. Räddningstjänst är på plats och vägen är helt avstängd.
En personbil har krockat med en älg på E6 i höjd med Östra Karup. Vägen är helt avstängd i norrgående riktning.