Lionel Messis uppvisning i natt – två nya mål
Lionel Messi fortsätter att ösa in poäng. I natt gjorde han två mål och en assist i 4–0-segern borta mot New York City.
Lionel Messi var återigen på spelhumör i natt. 39-åringen stod för fyra mål i Inter Miamis 7–1-kross mot Montreal..
Läs mer på SVTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Lionel Messi fortsätter att ösa in poäng. I natt gjorde han två mål och en assist i 4–0-segern borta mot New York City.
Lionel Messi, 39, har total ikonstatus i Argentina. Så här lät det i argentinsk tv när han gjorde mål mot Jordanien. – Vilket mål! vrålar kommentatorn.
Efter hattrick mot Algeriet har Lionel Messi nu gjort 16 VM-mål – tangerat flest genom tiderna. Det första kom exakt på dagen 20 år före de tre senaste.
Fotbollslegendaren Lionel Messi har gjort sitt 900:e mål i karriären. Argentinaren satte det historiska målet när hans Inter Miami mötte Nashville under natten mot torsdagen.
Fotbollslegendaren Lionel Messi har gjort sitt 900:e mål. Han gjorde det när hans Inter Miami blev utslaget ur Concacaf Champions Cup.
Lionel Messi ångar på i vanlig ordning. Under natten slog 38-åringen till med ytterligare ett hattrick – det 60:e i karriären.
Landslagskarriären är över.Nu åker Lionel Messi ut till havs – i en sprillans ny lyxyacht.Prislappen uppges ha landat på minst 90 miljoner kronor.
I natt gör Lionel Messi, 39, en sista landskamp för Argentina. En av tidernas främsta landslagsspelare tackar för sig – efter över 200 landskamper och 125 mål.
Jorge Messi är död. Pappan till superstjärnan Lionel Messi var sjuk under en tid. Det är lokala medier i Argentina och Messis barndomsklubb Newell's Old Boys som rapporterar om dödsfallet.
Lionel Messis pappa Jorge Messi har gått bort, rapporterar Marca och flera andra internationella medier.Beskedet kommer efter att han har varit sjuk under en tid.Jorge Messi blev 68 år gammal.
Taggar
PersonerHäcken har tagit ett rejält grepp om SM-guldet. Det efter dagens kross mot tabelltvåan Hammarby där Tabitha Tindell stod för två baljor. – Hon har det mesta i sin verktygslåda, säger SVT:s kommentator Linus Eklund.
FC Stockholm är för första gången i klubbens historia uppe i superettan. Avancemanget säkrades efter kryss mot Gefle i går. – Det blev mycket dryck och mycket skrik, säger veteranen David Fällman om firandet.
Bajen gästar Häcken i damallsvenskan. I seriefinalen spelar Hammarby med sorgeband – med anledning av dödsskjutningen i Älvsjö.
Dopingavstängda längdstjärnan Victoria Carls fall har jämförts med Therese Johaugs. I en intervju med SVT Sport försvarar hon både sig själv och norskan. – Jag tog inte det medvetet och jag tror inte hon gjorde det helle…
I går var hon på pallen i sprinten. I dag rök Elvira Öberg redan i kvalet i masstarten i Loop One.
Väntan har varit lång. Men nu är han tillbaka igen. Dejan Kulusevski finns med i Tottenhams trupp i mötet med Coventry. – Han kommer att vara med på bänken, säger tränare Roberto De Zerbi.
Landslagskarriären är avslutad. Men i MLS ångar Lionel Messi på – två nya mål i natt och poängsviten är förlängd. – Ingen kan göra något åt honom, säger kommentatorn.
Det bjöds på en riktig läckerbit i nattens MLS. För Martin Ojedas konststycke drog tankarna till en viss Zlatan Ibrahimovic. – Herregud vilket mål – det är helt absurt, utbrister kommentatorn.
Tabellettan Häcken mot närmast jagande Hammarby. Fem poäng skiljer lagen med fem matcher kvar att spela. Se matchen SVT1 eller i spelaren ovan.
Fanny Peterson, 16, har noterats för flera drömmål. För SVT Sport visar talangen upp sin avslutsfot – och berättar var hon helst vill ha bollen. – Det finns en känsla i träffen som man vill få till på match, säger hon.