Expressen > Nöje

Lördag, 24 Oktober, 19:14

Expressen25 aug 26 kl. 23:38

De kan ärva Dolly Partons förmögenhet

Dolly Parton
Dolly Parton · Foto: Wikimedia Commons


Dolly Parton lämnar efter sig en enorm låtskatt – och en enorm förmögenhet.Men vem som ska ärva de drygt sex miljarder kronorna är inte helt klart – men vissa ledtrådar finns.– Jag skulle inte vilja lämna det till någon annan, sa Parton 2020..
Läs mer på Expressen
Dela artikeln Facebook X LinkedIn E-post

Liknande nyheter

SR24 sep 08:43

Besöksförbud mot Dolly Partons systerson

En domstol i Nashville utfärdat ett besöksförbud mot Dolly Partons systerson och hans privata säkerhetsföretag, rapporterar AP. Han var tidigare hennes säkerhetsansvarige och meddelade även hennes bortgång.Beslutet komme…

Expressen24 sep 03:49

Full strid om Dolly partons dödsbo

Striden om Dolly Partons dödsbo börjar bli riktigt smutsig. Nu beläggs hennes systerson med kontaktförbud mot hennes manager.Orsaken är upprepade hot och utpressningsförsök. 

SR21 sep 14:38

Dolly Parton får en egen dag i Kalifornien

I Kalifornien införs nu en särskild "Dolly Parton-dag", den 25 september.Datumet har valts som en hyllning till den avlidna countrystjärnans klassiska låt ”9 to 5”. I USA benämns ju datumet som 9/25. Dolly Parton dog den…

SR2 sep 23:27

USA sörjer Dolly Parton: ”Hon var en ikon”

I Austin, Texas, är det många som sörjer Dolly Partons bortgång.Som Mike och hans dotter Riley, som säger att det är svårt att förstå att hon är död. ”Det är galet, hon var en musik-ikon”.Harrison, som jobbar på en count…

Fördjupa dig

Fler nyheter från Expressen

Expressen24 min sedan

Artist döms – gick bärsärk på hotell naken

Polis larmades till ett hotell där en naken man gick bärsärk. Nu döms en artist för grov skadegörelse – bland annat för att ha kastat ut saker genom fönstret. – Det var inte jag och om det var jag så var det inte med men…

Expresseni går 18:00

SVT:s svar på vågade satsningen Folkdomstolen

Förlåter Sverige kändisarna som trampat i klaveret? Det undersöker SVT nu i en satirisk satsning – där bland annat Måns Zelmerlöw och Micke Leijnegard ingår. ”Något som inte anses brottsligt i domstol kan i folkets ögon…

Expresseni går 15:55

Ny säsong spelas in av ”Morran och Tobias”

För två år sen sändes den senaste säsongen av ”Morran och Tobias”. Nu kommer en fortsättning på det populära programmet. Det avslöjas i ett mejl där produktionen söker ett hus – som tål tuffa tag.