Grävmaskinerna satte tänderna i många Kronoparksbors barndomsminnen – när pulkabacken jämnades med marken. Projektledare Jenny Karlsson lugnar dem. – Vi ska återskapa den, säger hon.
Återigen tvingas Bryssel erkänna att kritikerna hade rätt. Det kanske inte blir ett EU-förbud mot nya bilar med förbränningsmotorer från år 2035 ändå.
Nästan alla bedömare, förutom de mest hängivna Trump- och MAGA-anhängarna förutspådde en rejäl segervåg för Demokraterna i det amerikanska kongressvalet. Så blev det inte. Det blev en veritabel tsunami.
På Äventyrets förskola i Kristinehamn rymde ett barn under en eftermiddag. Personalen såg att barnet passerat Axvallagatan. Nu vidtar kommunen åtgärder för att hindra att det händer igen.
Två syskon har åkt runt till tre återvinningsstationer i länet och stulit batterier som de sedan sålt. I förhör har de sagt att pengarna skulle gå till pappans begravning. Nu har syskonen fått sina domar.
Vill du få en uppdatering på nyhetsläget? Här är kvällens nyheter.
Nygamle förbundskaptenen Rikard Grönborg fick se Tre Kronor vinna med 3–2 efter straffläggning mot Tjeckien i Prag. Och det var fler Färjestadsspelare i avgörande roller.
Nygamle förbundskaptenen Rikard Grönborg fick se Tre Kronor vinna med 3–2 efter straffläggning mot Tjeckien i Prag.
Wermland opera bjuder på en musikal fylld med trams och ett budskap lika hållbart som sockervadd i ösregn – men Döingens drömsemester är ett leende, livligt äventyr. Liket lever inte, men levererar och publiken får två f…