01 april 18.38, Rattfylleri, Botkyrka
En bilförare blir misstänkt för rattfylleri efter att ha voltat med bilen på länsväg 569.
En bilförare som kontrolleras i Tumba misstänks för rattfylleri och tas med för provtagning..
Läs mer på PolisenPersoner, platser och ämnen i nyheten
En bilförare blir misstänkt för rattfylleri efter att ha voltat med bilen på länsväg 569.
Det är stopp i trafiken på E 4 i södergående riktning i höjd med trafikplats Hallunda, Botkyrka kommun.
De blir Botkyrka kommuns nya kommunalråd de närmaste fyra åren.
Botkyrka kommun menar att trygghetskänslan har blivit bättre under de senaste fem åren, baserat på polisens undersökning.
Nya majoritetsstyret i Botkyrka har förhandlat vem som får vilka poster i kommunstyrelsen och andra nämnder. Samtidigt föreslår de sänka arvodesnivåerna för heltidspolitiker.
En person har blivit påkörd av en bil vid ett vägbygge i Botkyrka söder om Stockholm.
En förare skadas allvarligt i samband med en olycka i en racehall i Botkyrka.
En villa i Botkyrka började brinna tidigt på lördagmorgonen. Räddningstjänsten misstänker att en brandfarlig vätska kastats in genom ett fönster.
Under natten till tisdagen knivskadades en kille i övre tonåren i Botkyrka och flögs med ambulanshelikopter till sjukhus. Senare kom också uppgifter om att en tonårsflicka skadats i samma område – men flytt.
Polisen utreder ett misstänkt mordförsök efter att en man har knivskadats i ryggen i Alby i Botkyrka. Mannen är förd med ambulanshelikopter till sjukhus.
Taggar
PersonerLarm om hög smäll på Gullviksborg.
Brand i byggand Bingeby.
Efter klockan 22:00 finns ingen presstalesperson i tjänst. Frågor från media besvaras av vakthavande befäl i mån av tid.
Brand i lägenhet på Södermalm.
Larm om brand.
Förare får böter efter trafikolycka på riksväg 23 i Södra Vi.
Larm om trafikolycka.
Kollision mellan personbil och A-traktor.
En person har kommit in i en butik på Brigadgatan, knuffade undan personal och tog ett paket vid paketutlämningen.
Två personbilar kolliderar på E6 norr om trafikplats Lomma.