Nya Wermlands Tidningen > Nyheter

Onsdag, 28 Oktober, 13:15

Nya Wermlands Tidningen14 aug 26 kl. 07:00

De satsar nytt i Karlstads eget Montmartre: ”Äventyr”

Karlstad
Karlstad · Foto: Wikimedia Commons


När en gallerist satte punkt, klev två konstnärer in och tog över. – Vi är i början på äventyret, säger Carolina Levén. Nu har hon och Pernilla Carlsson förvandlat före detta Galleri Ekdahl till The Gallery. De öppnar på fredag – då rena vernissage-bonanzan utbryter i Karlstad..
Läs mer på Nya Wermlands Tidningen
Dela artikeln Facebook X LinkedIn E-post

Liknande nyheter

NSD20 okt 00:01

"Sushi-mannen" öppnar eget: "Ett äventyr"

Från anställd till restaurangägare. Efter att ha arbetat med sushi i många år förverkligar Mohammad Emdadul Islam nu en dröm när han öppnar sin första egna restaurang i Boden.– Det kommer bli ett äventyr, säger han.

Expressen11 sep 16:48

Anders Christiansen drömmer om exotiskt äventyr

Skadorna avlöser varandra men Anders Christiansen vägrar ge upp.MFF-kaptenen räknar inte ens bort en utlandsflytt.– Om man kan få något exotiskt äventyr, så är det inte så att jag bara säger nej, det vill jag inte.

Fördjupa dig

Fler nyheter från Nya Wermlands Tidningen