Här öppnar en ny supermodern godisbutik
Drivs på distans: ”Kommer ha AI-assistenter”.

För tre månader sedan kände Amola Hazer Andersson att hon behövde en nystart. Hon var trött på gamla jobbet och såg en marknadslucka som kunde fyllas. Nu öppnar hon och maken Jimmy Säffles nya godisbutik..
Läs mer på Nya Wermlands TidningenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Drivs på distans: ”Kommer ha AI-assistenter”.
Om en dryg vecka öppnar Go Bananas en godisbutik upp i klassisk lokal i centrala Örebro. Bakom etableringen står franchisetagaren Sebastian Nylén. – Vi vill bli mer än en godisbutik, säger han när NA tittar in.
Cloetta utökar sin lösgodissatsning mot den amerikanska marknaden. Genom varumärket Candyking öppnar man nu en butik på Manhattan i New York där svenskt lösgodis ska säljas.
Madam Karamell slog upp portarna i Karlstad på fredagen.
I december öppnar en ny godisbutik, Candy Company, på Älmhults handelsplats. Butiken kommer att dela ingång med Kronans Apotek.
Striden är över – om några veckor öppnar godisbutiken på Kärnekulla i Habo. – Vi är jätteglada, säger Pernilla Abdi, en av delägarna som nu fått klartecken att dra igång.
Tingsryd kan bli sötare – och roligare. Det var tanken när entreprenörerna bakom ”Myskväll” startade sin resa mot att öppna byns enda godisbutik.
Vill du få snabbast möjliga uppdatering av nyhetsläget i Värmland?
I söndags slog portarna upp till den svenska godisbutiken Softa i gallerian Icon Siam i Bangkok. Bakom initiativet står de två Filipstadsprofilerna, Kenn...
En kvinna i Kristinehamn är misstänkt för att ha handlat med stulna bankkort. Hon ska enligt ett åtal även ha stulit vape i en butik i Kristinehamn.
Taggar
PersonerNu står det klart vilka som vill styra Sunne kommun. Nyheten presenterades under måndagsmorgonen. En kollaps för Sunnesamverkan (M, HS, L) och en nystart med Sunnealliansen (M, C, L) blir fallet. – Vi har landat i den hä…
En bortglömd Triss-lott visade sig vara en vinstlott. Det tog Benita och Anders från Karlstad till TV4, där de sedan vann 2,7 miljoner. – Det känns fantastiskt, säger Benita i ett pressmeddelande.
C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist avslutar sitt försök att få till en mittenregering och ger tillbaka sonderingsuppdraget till talmannen. – Det finns ingen majoritet för en mittenregering, säger hon på en pressträff.
Under två dagar, närmare bestämt 18-19 november, besöker Prins Carl-Philip och Prinsessan Sofia Värmland. Under deras besök hinns det med besök på allt från Karlstads universitet till Bäckhammars bruk.
Ankersbron för gående och cyklister vid Nöjesfabriken stängs av. Det ska bytas trasiga värmeslingor i den vältrafikerade bron över Pråmkanalen i Karlstad.
En kvinna i 30-årsåldern från Karlskoga anmäldes försvunnen av sina anhöriga i fredags. Hon ska ha setts vid ett naturområde strax norr om Karlsborg.