Clarksons glädjebesked om cancern: ”Lurat döden”
Beskedet om cancerdiagnosen
Scott McCarron diagnostiserades med cancer i mars.Efter cellgiftsbehandling och strålning är golfstjärnan nu cancerfri.”Jag är evigt tacksam”, skriver han på X. .
Läs mer på ExpressenLäs mer om
Beskedet om cancerdiagnosen
Blågult glädjebesked.Tottenhamstjärnan Dejan Kulusevski finns med i den svenska Nations League-truppen igen.
Marius Borg Høiby slipper sin fotboja och släpps på fri fot, beslutar Oslo tingsrätt enligt norska TV2. Så länge han anmäler sig till polisen och gör drogtester är han en fri man. Detta trots att han testat positivt för…
Många har följt 20-åriga Charlize Tiboms kamp mot cancern – i nyhetsrapporteringar och på sociala medier. Nu har hon förlorat kampen. För en vecka sedan avled hon hemma i Åsbro.
Här kommer ett glädjebesked till Anebyborna. Nu sänks avgiften för sophämtning. Men det finns andra taxor som höjs till nästa år.
20-åriga Avestabon Charlize Tibom har avlidit. Hennes kamp mot cancern uppmärksammades stort i nyhetsmedia och på sociala medier. Avesta Tidning pratade med henne några dagar innan hon avled.
LIV-tourens framtid är osäker, men oavsett hur den ser ut kommer Ian Poulter inte vara en del av den. Den 50-årige engelsmannen har gjort sitt på touren.
Glädjebesked för Sverige.Smilla Holmberg kan komma till spel i ödesmatchen mot Litauen.
Här är Almtunas glädjebesked – bara en vecka före premiären.Forwardsspelarna Charlie Forslund och Leo Sundqvist kommer att lånas ut till Uppsalaklubben från Brynäs rapporterar Gefle Dagblad.
Glädjebesked för AIK.Det chilenska nyförvärvet Lucas Assadi, 22, har fått sitt arbetstillstånd, skriver Fotbollskanalen.
Taggar
PersonerMjällby är fortsatt obesegrade i Conference League.Mycket tack vare en bjudning som Jacob Bergström utnyttjade.– Vilken gåva! Och Bergström öppnar presenten direkt, säger Disneys kommentator Pelle Bäckman.
Efter 18 år i hockeyn gjorde Lova Blom något oväntat.Nu förklarar hon beslutet som fick omgivningen att reagera.– Jag kör på min egen väg och går på vad jag tycker är kul och vill göra, säger VM-aktuella Brynäsbacken.
Det gick inte att rädda.Anrika handbollsklubben Gjerpen går i konkurs.”Tyvärr måste vi erkänna att vi inte har fått de medel vi hade hoppats på”, skriver föreningen.
Frölunda har hittat sin center.Enligt uppgifter till Expressen är klubben muntligt överens med 27-årige Cédric Paré, som senast spelat för Toronto Marlies i AHL.
EM-kvalet är i gång.Och Sverige har startat det på bästa sätt.Hemma mot Grekland blev det seger med övertygande 33–24.
Hammarby radar upp segrar och sätter press på IK Sirius.Borta mot Malmö FF kom en tung skalp.– Det här är det bästa laget jag spelat för, säger Warner Hahn.
Efter fem år och 50 miljarder kronor är LIV Golf dött.Den kontroversiella touren ska stänga ner allt.
Janet Jacksons designer träder fram.Efter mer än två decennier avslöjar han sanningen om ”nipplegate”.– Jag är den enda som vet vad som hände, säger Wayne Scot Lukas.
Ryssland ska släppas in i hockeyvärmen.Ett beslut som många länder motsätter sig – och hotar med bojkott.Nu har presidenten Vladimir Putin uttalat sig.
Nio månader har gått sedan Peter Jakobsson fick sparken från Linköping.Nu berättar den tidigare sportchefen om det oväntade avskedet, kritiken mot klubbens ekonomi – och lärdomen han tar med sig.– Jag skulle ha varit tuf…