Man åtalas för grovt sjöfylleri
Mannen körde motorbåt med 1,36 promille alkohol i blodet. Det menar åklagaren som drar mannen inför rätta.
En man misstänks ha kört en båt alkoholpåverkad vid Östersunds hamn..
Läs mer på ÖstersundsPostenLäs mer om
Mannen körde motorbåt med 1,36 promille alkohol i blodet. Det menar åklagaren som drar mannen inför rätta.
Vill du ha en uppdatering av nyhetsläget? Här är morgonens nyheter
Under fredagen stod sjöpolisen för insats i Hjälmaren. Med följden att en äldre man misstänks för grovt sjöfylleri.
En man åtalas för grovt sjöfylleri efter att ha kört påverkad på Mellanfryken i Sunne kommun, rapporterar nyhetsbyrån Siren.
En man i 50-årsåldern, som kandiderar till kommunfullmäktige i en ort i Dalarna, har åtalats för grovt sjöfylleri.
En tidigare hockeyspelare döms för sjöfylleri. Han stoppades med 0,3 promille i blodet. – Jag är oerhört besviken på mig själv, säger han i polisförhör.
En man i övre tonåren har dömts för grovt sjöfylleri efter att ha kört motorbåt på Storsjön i Östersund med alkohol i kroppen.
En före detta hockeyspelare blåste positivt.Nu åtalas han för sjöfylleri.– Jag är oerhört besviken på mig själv, säger han i förhör.
Två båtförare står åtalade för sjöfylleri efter kontroller i Haparandaområdet. Båda nekar till brott.
Hundratals bilder på glada jämtar och tillresta som samlas i hamnen i Östersund. ÖP har varit på plats i vimlet på stråket och Yranveckans samtliga dagar. Här hittar du alla bildextra med vimmel från området.
PersonerSocialdemokraterna och Centerpartiet kommer inte att gå vidare med tjänstemannaförslaget om att flytta elever från Marieby och Fagervallsskolan.
Närmare 250 personer har hittills skrivit under protesten mot förslaget att flytta mellanstadiet från Fagervallsskolan. Nu hoppas initiativtagaren Liza Molund att namninsamlingen ska påverka kommunen innan beslut fattas.
Stormen Boelo, som drog in över södra Sverige på söndagsmorgonen, har fortsatt norrut. Samtidigt utfärdas en ny gul varning för Hallands- och Bohuskusten.
Här är ett urval av artiklar ur veckans nyhetsflöde.
Första säsongen som ansvarig huvudtränare för IFK Östersund är över. Sam Mensiro summerar året som en utvecklande tid, med upp- och nedgångar.
Byggnationen av det nya reningsverket skulle ta två och ett halvt år. Det tog fem och ett halvt år. Precis innan högsäsongen drar igång har reningsverket öppet hus.
Personer som avlidit i länets åtta kommuner den senaste tiden. (Med reservation för vissa avvikelser.)