Jan Malmsjös gamla gård till salu: ”Ganska unikt”
39 000 kvadratmeter stor tomt med 11 byggnader – däribland ett tilltänkt spa och yogahus. Nu är Jan Malmsjös gamla gård till salu utanför Röstånga.

I flera år i rad har tornfalkar häckat i ett träd på en gård i Furby öster om Anundshög..
Läs mer på Vestmanlands Läns TidningPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
39 000 kvadratmeter stor tomt med 11 byggnader – däribland ett tilltänkt spa och yogahus. Nu är Jan Malmsjös gamla gård till salu utanför Röstånga.
En missnöjd invånare ville ha kompensation för att inte ha fått tillräcklig information om försäljningen av Brändö gård i Helsingfors.
Samma gård. Samma gener. Men en ny och ung generation. Leo Hellqvist och Lukas Hellqvist tar tillsammans med Lukas sambo Maja Jonsson över morföräldrarnas gård i Södåkra och fyller den med nya drömmar.
Svenska parets skräckresa: ”Hemskt”
En otrygg plats där det inträffat både våldtäkter och misshandelsfall. Nu ska den stämpeln på Järnvägsparken tvättas bort. Parken har totalrenoverats för 24 miljoner kronor för att bli öppen, ljus och inbjudande.
En tjafsig promenad i höstas ledde till en husrannsakan – och parets knarkgömma avslöjades. Nu åtalas de.
Nooralotta Neziri har ringat in sin comebacktävling. Nästa vecka ställer hon upp på 100 meter i en tävling i Uleåborg.
Dagen före bröllopet tog någon tårtorna. – Men vi fick vårt drömbröllop ändå! säger Mathias Andersson – som själv spårade upp de misstänkta. Nu åtalas de – lagom till parets första bröllopsdag.
Taggar
PersonerKFUM i Västerås tvingas lägga sommarverksamheten för barn på is på obestämd tid. ”Det känns både tufft och tråkigt”, säger Carolina Morberg, ordförande i föreningen.
Två höghastighetståg har kolliderat i Spanien. Det ena tåget har spårat ur och enligt de första spanska medieuppgifterna har människor kommit till skada.
Prins Ali, ordförande för Jordaniens fotbollsförbund, har kritiserat Fifa-ordföranden Gianni Infantino. För det kan han komma att straffas – Asiens fotbollsförbund har startat en utredning mot prinsen.
Ett av allt att döma omfattande växelfel har under onsdagen drabbat järnvägslinjen Örebro C-Arboga i båda riktningar.
Vinnarna i det israeliska valet ser ut att bli de arabiska partierna, medan de högerextrema står som förlorare. Vem som tar makten är dock en fråga som hänger i luften dagen efter landets ”ödesval”.