Trafiken påverkas av en olycka med flera personbilar i riktning mot Uppsala på E4 mellan trafikplatserna Stora Wäsby och Rosersberg, enligt Trafikverket.. Läs mer på UNT
Trafiken påverkas av en olycka med flera personbilar i höger körfält i riktning mot Uppsala på E4 mellan trafikplatserna Stora Wäsby och Rosersberg, enligt Trafikverket.
Trafiken i riktning mot Stockholm på E18 mellan trafikplatserna Ekolskrog och Åsen påverkas av en olycka med två personbilar i höger körfält, skriver Trafikverket.
Ett rådjur rör sig på eller i närheten av vägbanan och påverkar trafiken i båda riktningarna på E18 mellan Frösvitunneln och Ullundatunneln, uppger Trafikverket.
Trafiken påverkas av att det har kommit upp en hjort på vägen i båda riktningarna på E18 mellan trafikplatserna Annelund och Grillby, skriver Trafikverket.
Gymnasieelever i Uppsala slår larm om att ett av deras viktigaste arbetsverktyg, elevdatorn, inte håller måttet. I Uppsala kommun är var sjätte dator på gymnasiet mer än fem år gammal – och nu väntar en nota på över 30 m…
Uppsalas gymnasier har fått en kalldusch. De måste spara in 2,5 miljoner innan årsskiftet.Bland annat drar man in julborden för personalen. Samtidigt går kommunen plus nästan en miljard.