Mopedist påkörd av bilist på Hamngatan
En trafikolycka inträffade på onsdagseftermiddagen på Hamngatan i centrala Linköping. En mopedist hade där blivit påkörd av en bilist.
Räddningstjänsten har larmats om en påkörd person vid Hamngatan i centrala Trelleborg. Skadeläget på den påkörda personen är okänt..
Läs mer på Trelleborgs AllehandaPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
En trafikolycka inträffade på onsdagseftermiddagen på Hamngatan i centrala Linköping. En mopedist hade där blivit påkörd av en bilist.
En trafikolycka har på onsdagseftermiddagen inträffat på Hamngatan i centrala Linköping. Enligt räddningstjänsten har en mopedist där blivit påkörd av en bilist.
Räddningstjänsten har larmats till Kämpingevägen i Kurland strax utanför Trelleborg. Där ska en person ha blivit påkörd. Skadeläget är okänt.
Helt galet att göra Hamngatan till enfilig. Det proppar igen trafiken vid rusningstid och alla bussar som stannar där, skriver en bilist.
Hamngatan ska smalnas av och bli enfilig – men med plats för en svängfil i korsningarna.– Framkomligheten kommer att fungera, hävdar kommunalrådet Stefan Erikson (M).
Kommer Hamngatan förbli tvåfilig som i dag eller ska ni fortsätta att proppa igen innerstaden med kilometerlånga köer som resultat, skriver en Linköpingsbo.
Vid 14-tiden kom ett larm om en påkörd person på Södra promenaden.
Klockan 17.40 tog räddningstjänsten emot ett larm om en påkörd person på Tahevägen i Taberg. Personen ska ha blivit påkörd av en buss. Skadeläget är oklart men ambulans larmades till platsen.
Den man som körde ner trafikljusen på Hamngatan i maj frias från vårdslöshet i trafik.
Under den tidiga natten mot måndag larmades räddningstjänsten till centrala Trelleborg. Vatten pumpades upp ur marken vid korsningen Hamngatan/Hansagatan.
Taggar
PersonerPolis larmades till Fagerängen i Trelleborg med anledning av ett bråk.
Räddningstjänsten larmade om en villabrand strax utanför Anderslöv. Det visade sig vara ett hemlarm som strulade.
FC Trelleborg spelade 2–2 mot IFK Hässleholm. Vid en vinst på lördag i sista kvalmatchen mot avsågade Tomelilla kan FCT gå upp i trean. ”Vi har gett oss en bra möjlighet”, säger tränaren Alexander Burman.
På lördagen kan TFF bli klart för superettan 2027. Det som krävs är att Hässleholms IF inte vinner mot Åtvidabergs FF. Här rapporterar TA direkt om vad som händer under lördagen. Följ händelserna här!