Liknande nyheter
Gruppspelet i Gothia cup är färdigspelat. Tio av de totalt 20 lagen från Norrbotten gick vidare till A-slutspel. Ett av dem var Gällivare SK:s P15 som kammade rent i gruppspelet. Men där tog cupsagan slut.
Gruppspelet i Gothia cup är färdigspelat. Nu står det klart att tio av de totalt 20 lagen från Norrbotten är vidare till A-slutspel. Ett av dem är Gällivare SK:s P15 som kammade rent i gruppspelet.
Årets Gothia Cup-äventyr är över för lagen från Jönköpingstrakten. Här går vi igenom hur det gick – lag för lag.
Två Gothia cup-lag hamnade i slagsmål under fredagskvällen. Ett lag valde att byta boende efter händelsen.– För att det inte skulle bli några mer konfrontationer, säger Fredrik Beckman, pressansvarig på Gothia cup.
Gruppspelet är klart. Nu väntar slutspel i Gothia Cup som kommer att inledas under torsdagen.
Bergnäsets P16-lag inledde årets Gothia cup på bästa sätt. Segern med 2–0 mot norska Lier var stabil.– Grabbarna var verkligen taggade och det visade sig där ute, säger tränaren Thomas Taawo.
På måndag den 13 juli invigs årets upplaga av Gothia Cup. Flera lag från Kronobergs län kommer att finnas på plats i Göteborg när världens största ungdomsturnering drar i gång.
1939 lag från 74 nationer. Gothia cup är en enorm fotbollsfest och Corren följer de lokala lagen. Häng med - och kika gärna även in på vårt populära Instagramkonto corren_fotboll.
Limhamn Griffins ställde upp med tre lag under Dukes Tourney i Skövde. Alla tre lagen åkte hem med guldmedaljer. – Dukes är som en liten version av Gothia cup för vår sport, säger U18-lagets tränare Jonathan Johansson.
Det 20-tal fotbollsspelare från Etiopien som avvek under Gothia Cup är fortsatt försvunna. Pojkarna och deras tränare är efterlysta. Försvinnanden är ovanliga, men har förekommit tidigare i turneringens historia. – Under…