Tre poäng till RA19 efter avgörande i slutperioden
RA19 vann matchen borta mot Storvreta Ungdom IBK i division 1 östra herr i innebandy efter avgörande sent.

Gimo vann fredagens match borta mot Strömsberg i division 4 Uppland herr i fotboll..
Läs mer på UNTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Taggar
PersonerRA19 vann matchen borta mot Storvreta Ungdom IBK i division 1 östra herr i innebandy efter avgörande sent.
Sirius hade en riktigt tung match hemma mot Strängnäs och förlorade med hela 2-13 (1-5, 0-3, 1-5) i Allsvenskan herr i innebandy.
Anna Norberg, Catharina Samuelsson och Mattias Samuelsson, har tagit över fastigheten på adressen Finnarsörsvägen 78 i Grisslehamn från Margareta Katarina Samuelsson.
Trafiken påverkas av en singelolycka med personbil på väg 55 mellan Kvarnbo och trafikplats Berthåga i riktning mot Uppsala, uppger Trafikverket.
En bilist har kört in i ett träd i Uppsala.
En personbil som har fått stopp på en avfart påverkar trafiken på E18 vid trafikplats Grillby i riktning mot Västerås, skriver Trafikverket.
Trafiken påverkas av en olycka på väg 55 mellan Kvarnbo och trafikplats Berthåga i båda riktningarna, uppger Trafikverket.
Det pågår en polisinsats i Eriksberg på fredagskvällen.
650 000 kronor fick Nordahl's Hem Lindsbro AB ge för huset på Brunkullsvägen 81 i Morgongåva.
Söndag 8 november påbörjar Lena Jonsson Trio en turné i Uppsala län, med spelningar i alla åtta kommuner.