Ishallsbolaget i Malax vill bygga ut för 350 000 euro: ”Finns ett behov”
Malax ishall Ab vill bygga ut ishallen i Pixne. Och kommunen är beredd att betala för en del av det.
Nu uppmanar kommunen tjuven att returnera flaggan för att undvika brottsanmälan..
Läs mer på YLE
Malax ishall Ab vill bygga ut ishallen i Pixne. Och kommunen är beredd att betala för en del av det.
Två män anträffades i en stulen bil i Näsby i Örebro sent på måndagskvällen.
En bil som under fredagen anmäldes stulen i Haparanda hade letat sig hela vägen till Hamrinsberget i Umeå.
Polisen har anträffat en moped som misstänks vara stulen.
En man från Avesta kommun döms till fängelse efter en rad brott under förra året. I utredningen finns både ett inbrottsförsök, stöld av en cheesecake och en cykeltur från polishuset – på en stulen cykel.
Tidigt på fredagsmorgonen larmades SOS alarm om en trafikolycka strax söder om Föllinge i Krokoms kommun. När polisen kom till platsen konstaterades att den inblandade bilen var stulen.
Under torsdagskvällen larmades polisen om att man hittat en stulen bil i Umeå.
I torsdags hittades en stulen bil i Gamleby. Den skulle visa sig ha kommit ända från Nyköping.
När mannen gick ut på morgonen gör han upptäckten. Bilen är stulen.
Strax före klockan elva i går kväll krockade två pojkar i 15-årsåldern en stulen bil på Stattena.
Arcada lade ner utbildningen av idrottsinstruktörer. Nu tar Novia vid.
Den stora svenska dagen-festen firas med stjärnspäckad sändning från Åbo Svenska Teater fredag 6.11. Se den direkt på Yle Arenan och i Yle Fem klockan 19.50.
Små vattenandelslag behövs för att trygga vattenförsörjningen på landsbygden. Trots vissa utmaningar tror både frivilliga och myndigheter att de kommer att finnas kvar även i framtiden.
Finansministeriet föreslår att vuxna ska betala en avgift för sitt bibliotekskort. Bibliotekarier anser att förslaget strider mot jämlikhet och demokrati.
Beskedet om fortsatt trafik till flygplatsen är en superbra nyheter, säger Jonne Sandberg i Karleby. Beslutet hjälper också att trygga investeringar i regionen.
Köpmannnen Petter Bonde säger att cyberattacken inte ledde till någon större samhällsstörning. Men de drabbar de enskilda köpmännen hårt.
Splitternya utrymmen tas snart i bruk för dem som ska föda barn i Vasa. Önskemål från både familjer och barnmorskor har styrt bygget och nu vågar personalen slå fast: det här blir bra!
Stora Enso lägger ner sin kartongfabrik i Kristinestad vilket innebär att omkring 50 arbetstillfällen försvinner. För Harry Söderlund och Jim Hakala är beskedet ett hårt slag.
Malax ishall Ab vill bygga ut ishallen i Pixne. Och kommunen är beredd att betala för en del av det.
Finländska rättsprocesser tar ofta lång tid. Det borde bli bättre, men blir sämre. Domaren Sari Nielsen tror att en gräns håller på att komma emot.