Misstanken: Slog och hotade sambo
Flera fall av misstänkt misshandel och olaga hot fick under torsdagen sitt rättsliga efterspel.
Efter flera månader av våld och hot döms mannen till fängelse..
Läs mer på Vestmanlands Läns Tidning
Flera fall av misstänkt misshandel och olaga hot fick under torsdagen sitt rättsliga efterspel.
En 53-årig man har dömts i Göteborgs tingsrätt för mord till 18 års fängelse. Han döms för att ha strypt sin sambo till döds i deras gemensamma bostad i Hisings Backa, Göteborg.
En man i 55-årsåldern döms till 18 års fängelse efter att ha strypt sin sambo till döds i somras. Det rapporterar GP.
En man i 40-årsåldern har dömts till fängelse efter att ha misshandlat en tidigare sambo och hotat en man till livet.
Totalt rör det sig om sex separata gärningar – som alla ägde rum inom loppet av 15 dagar. Enligt åtalet ska en man i 25-årsåldern hemmahörande i södra länet ha misshandlat sin sambo så illa att hon tappade medvetandet.
En man i 25-årsåldern utsatte sin sambo för grov misshandel under flera månaders tid. Senare våldtog han en 13-årig flicka. Nu döms mannen till fängelse.
En man i 30-årsåldern blev uppmanad att komma och hämta sin dotter i en skola i Linköping. Det slutade, enligt åklagaren, med att mannen hotade fem skolflickor i 12-årsåldern till livet.
Mannen åkte hem till sin partners ex, krossade ett fönster och hotade partnerns ex och dennes sambo till livet. Nu har han dömts till böter för olaga hot och skadegörelse vid Norrköpings Tingsrätt.
Den företagare från Ängelholm som stått åtalad för att ha misshandlat sin sambo inför parets två barn, döms nu till 20 månaders fängelse.
Den 29-åriga kvinnan slog, enligt åklagaren, sin sovande sambo i huvudet med en träpinne. Nu har hon åtalats för grov misshandel och grov fridskränkning.
Taggar
PersonerTvå höghastighetståg har kolliderat i Spanien. Det ena tåget har spårat ur och enligt de första spanska medieuppgifterna har människor kommit till skada.
Prins Ali, ordförande för Jordaniens fotbollsförbund, har kritiserat Fifa-ordföranden Gianni Infantino. För det kan han komma att straffas – Asiens fotbollsförbund har startat en utredning mot prinsen.
Ett av allt att döma omfattande växelfel har under onsdagen drabbat järnvägslinjen Örebro C-Arboga i båda riktningar.
Vinnarna i det israeliska valet ser ut att bli de arabiska partierna, medan de högerextrema står som förlorare. Vem som tar makten är dock en fråga som hänger i luften dagen efter landets ”ödesval”.