Vuxen och barn på cykel påkörda av bil
Två personer på en cykel har blivit påkörda av en bil på Södermalm i Stockholm.
En man och ett barn blev under onsdagskvällen påkörda av en bil när de var ute och cyklade..
Läs mer på Nya Wermlands Tidningen
Två personer på en cykel har blivit påkörda av en bil på Södermalm i Stockholm.
Pojkar på elsparkcykel påkörda
Under tisdagsmorgonen har två trafikolyckor inträffat där barn blivit påkörda i Norrköping.
Två barn i förskoleåldern har blivit påkörda utanför en skola i Ljungby kommun.
En 60-årig kvinna dog och en man i 90-årsåldern blev skadad när de blev påkörda av en bil utanför Linköping.
Blev påkörda vid övergångsställe
En vuxen och ett barn skadades på onsdagsmorgonen efter att ha blivit påkörda på en parkeringsplats i centrala Mjölby.
En vuxen och ett barn skadades på onsdagsmorgonen efter att ha blivit påkörda på en parkeringsplats i centrala Mjölby.
Flera personer är skadade efter att ha blivit påkörda av ett fordon vid slottet i Gamla Stan i Stockholm under lördagen. Bilisten är gripen, uppger polisen.
Ambulans larmades till Södra Förstadsgatan i Malmö under fredagskvällen efter att en man och ett barn blev påkörda av en bilist.
Taggar
PersonerEn man i 40-årsåldern döms vid Värmlands tingsrätt efter att ha hotat en annan man och hans mamma.
Den populära byggvarubutiken Jem & Fix har öppnat i nya lokaler på Drevsta, Kristinehamn. Under tisdagsmorgonen samlades många köpglada kunder för att ta del av nya erbjudanden.
Vill du få en uppdatering på nyhetsläget? Här är kvällens nyheter.
Lag Oskar Eriksson från Karlstad glider in i sitt första internationella curlingmästerskap. – Det är lite Bambi på hal is där ute, säger skippern.
Ett aktivt strömavbrott i Värmlands län påverkar över 1600 hushåll under tisdagskvällen. Elbolaget Ellevio meddelar att man jobbar för att återställa strömmen.
Den 11 oktober var 33-åriga Stina i kontakt med anhöriga. Hon gjorde också ett köp. Sedan dess är hon försvunnen.
Sex veckor i gips. Sedan väntar lång rehab för Karlstad IBF:s Hilma Hörnsten. – Det var tydligen det sämsta stället att bryta foten på, säger hon.
Mauro Scoccos mamma flydde kriget som barn och kom från Stavanger till Karlstad med en namnlapp runt halsen. Nu hyllar han henne på sitt nya album ”Livets rytm” och berättar dessutom att den stora förälskelsen han sjung…