Så rustar Visby Roma för hockeyallsvenskan
Visby/Romas hockeyallsvenska nybygge: ”Detta vi står för” ? 13 värvningar ? Arenan
Visby/Roma gör sig redo för en första säsong i hockeyallsvenskan.I en stor intervju svarar sportchefen André Lundholm om:? Förändringen med ”Säcken”? Ökningen av budgeten: ”150%”? Avskedet: ”Gillar inte att jag säger det”?
Läs mer på ExpressenLäs mer om
Visby/Romas hockeyallsvenska nybygge: ”Detta vi står för” ? 13 värvningar ? Arenan
Det krävdes några stortorskar först – men skam den som ger sig. Visby/Roma fick äntligen ta hem sin första seger någonsin i hockeyallsvenskan.
VIK Hockeys nya tränare Thomas Paananen slängs rakt in i hetluften när Visby/Roma kommer på besök till ABB Arena på torsdagskvällen. Hockeypuls rapporterar live från matchen, med start 18.50.
Bakom Visby Romas historiska inträde i Hockeyallsvenskan står före detta riskkapitalisten och vd:n för Gotlandsbolaget Björn Nilsson, som har satsat mångmiljonbelopp. ”Vidden är svår att förklara”, säger han.
Visby/Roma 26/27: ? Så kan laget se ut i hockeyallsvenskan ? Övertalas han till ”öjn”?
Det ska spelas hockeyallsvensk ishockey på Gotland. Visby/Roma är klart för avancemang efter att ha besegrat Hudiksvall i kvalfinalen.
Visby/Roma är klart för hockeyallsvenskan. Hudiksvall besegrades med 3–1 i matcher i finalen. Anton Svensson blev stor hjälte i powerplay.
Nybro Vikings ställs mot Visby Roma i ett tidigt bottenmöte. Sportens Herman Rydeberg rapporterar direkt. Nedsläpp: 19.00.
Visby Roma är skadedrabbat på centersidan – och det får sportchefen André Lundholm att agera.Nu lånar man in unge talangen Max Isaksson från Växjö Lakers, som spelar redan på onsdagskvällen mot Nybro.
Den finske backen Sebastian Soini har uppgetts vara gång till Visby Roma.Nu är övergången klar enligt finska klubben Jukurit.
Taggar
PersonerNär är Malmö FF tillbaka?Det är en fråga lika mycket om definition som om tid.Och svaret skulle kunna vara aldrig.
Oddevold körde över Gif Sundsvall med 7–0. Därmed åker ”Giffarna” ur superettan – efter 41 år i elitfotbollen. Den klassiska föreningen får börja om i Ettan Norra.
Det blev heta känslor i Borås.Men inte så mycket mer.Mötet mellan Elfsborg och Malmö FF slutade 0–0.
Kniven mot strupen. Då stod den allsvenska jumbon Halmstad för en sanslös vändning mot Västerås.
Toppmöte i Örnsköldsvik.Då vann AIK mot Modo – trots en ny tappad ledning.
Jonathan Myrenberg fick inte vara kvar i Linköping, och drog söderut.Det gav ett uppsving.– Jag hade aldrig stött på någon riktig motgång. Det var tufft, säger han.
Paris Saint-Germain och Lyon skulle ha spelat fotboll på Parc des Princes på söndag kväll – men nu flyttas matchen efter krav från polisen.
När Linus Carlstrands AIK tog emot Blåvitt dök en banderoll upp i bortaklacken.”Dö Carlstrand!”, stod det på den.
Flera toppklubbar missade elitlicensen – igen.Det har rört upp känslor i innebandy-Sverige.Men några ytterligare förändringar av reglerna är inte aktuellt i nuläget.– Vi hade ett förslag ute men vi fick inte jättemånga s…
Armand Duplantis väljer att avstå hela inomhussäsongen. Detta efter ett år där bristen på förberedelse till och med gjorde hans tävlande farligt. – Jag och Helena blev oroliga, säger pappa Greg Duplantis.