Byggbranschen i Norrtälje får tillskott – nytt bolag startar
Den 27 oktober registrerades det nya bolaget Anjous Bygg & Förvaltning AB hos Bolagsverket.

Utkoms Byggservice och Hälsovård AB, som har sitt säte i Norrtälje kommun, uppger att de ska ägna sig åt "hantverksuppdrag, byggnadssnickerier och trädgårdsskötsel"..
Läs mer på UNTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Den 27 oktober registrerades det nya bolaget Anjous Bygg & Förvaltning AB hos Bolagsverket.
Arct Gata AB startades 26 oktober 2026.
Edwards Transport AB startades 25 september 2026.
Simtel Nordic AB startades 24 juli 2026.
Den 20 maj registrerades det nya bolaget Pab Båvensjö AB hos Bolagsverket.
Den 15 april registrerades det nya bolaget Nbf Nordupplands Bygg & Fastighetsunderhåll AB hos Bolagsverket.
Costitx AB:s verksamhet ska vara "konsultering och ledning inom byggprojekt".
Taggar
PersonerWiser Consulting AB startades 27 oktober 2026.
875 000 kronor fick Karin Tigermark, 40 år, från Gävle ge för huset på adressen Marmaby 37 i Älvkarleby.
Siv Ingegerd Johansson, 86 år, har tagit över fastigheten på Rörbäcksvägen 21 i Vilan, Uppsala från Bo Runar Johansson.
Sarah Rhode, 36, och Mikael Wassdahl, 41, har nyligen blivit nya ägare till fastigheten på adressen Klingvägen 7 i Mehedeby, Tierp.
Herfindal Consulting AB startades 27 oktober 2026.
Nu är försäljningen av fastigheten på adressen Kaprifolvägen 19 i Örsundsbro klar, och det blev den dyraste hittills i år i Örsundsbro.
Küllike Montgomery, tidigare museichef på Bror Hjorths Hus i Uppsala, har hastigt gått bort vid 84 års ålder. Närmast sörjande är maken Henry, barnen William och Siri med familj.
Trafiken påverkas av att det har kommit upp en älg på vägen i båda riktningarna på väg 56 vid Lövåsen, skriver Trafikverket.
En ko rör sig på eller i närheten av vägbanan och påverkar trafiken i båda riktningarna på väg 693 mellan Kungsgården och trafikplats Fullerö, enligt Trafikverket.
Lena Gunnarsson, 55, och Ernst Robert Daniel Grape, 46, från Kungsängen, är ny ägare till två fastigheter i Hjälsta efter köp från Anders Tomas och Anne Margareta Falker.