Sixten Gustafsson cykelsparkade och Adrian Svanbäck kanonsköt.Drömmålen haglade när AIK slog Häcken med 3–2.
AIK tog emot Häcken i säsongens näst sista hemmamatch.Det slutade med seger för hemmalaget.Här kommer analysen från 3–2-matchen på Nationalarenan! ? ”Meningslösa poäng – allt AIK behövde”? Räknar bort backen: ”Har gjort…
Sirius har guldfrossa?Uppsalalaget missade chansen att gå om Hammarby när man chockades av Kalmar.– Det ser ut som en träningsmatch när de spelar försvarsspel, säger experten John Guidetti i TV4.
Blytung blårandig förlust på söndagen.Nu väntar Sirius – i en match som lär bli speciell.– Vi måste titta på den stora bilden, säger Djurgårdens målvakt Jacob Rinne.
Halmstad såg ut att vara avsågat i det allsvenska bottenskitet.Men efter segern mot Djurgården lever hoppet i allra högsta grad.– Nu är vi med igen, säger Ludvig Arvidsson.
Manchester United faller ihop fullständigt.Hemma mot Aston Villa är det underläge med 0–2 – efter fyra minuters spel.– De ser chockade ut och undrar vad som händer, säger Claes Andersson i Viaplay.
Sverige har fått en drömstart i EM-kvalet.I den andra matchen körde man över Luxemburg med rekordsiffrorna 50–20.
Svensk VM-seger. Damkronorna körde över Finland med 4–1. – Väldigt fin prestation, säger experten Johanna Lagus i SVT.
Med kvarten kvar utbröt ett större bråk. Det slutade med tre varningar.– Det kunde ha varit rött kort, men det var kanske lite fegt av mig att lägga mig ner, säger Blåvitts Jonas Bager.
Per Elofsson är i konflikt med kommunen. Enligt honom har motparten en farlig plan. – Jag är oerhört besviken, säger den svenske skidikonen.