Tåg och buss i krock under engelska kanalen
Ett tåg har krockat med en buss i tunnel under engelska kanalen, Det rapporterar Reuters.Enligt franska myndigheter ska 19 personer vara skadade, varav fem allvarligt.

Helsingborgaren Sally Bauer simmade över Engelska kanalen 1939 – och blev då både den första svensken och den första skandinaven att simma den sträckan.
Det här är första delen i HD:s serie om skånska kvinnor i historien..
Läs mer på Helsingborgs DagbladPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Ett tåg har krockat med en buss i tunnel under engelska kanalen, Det rapporterar Reuters.Enligt franska myndigheter ska 19 personer vara skadade, varav fem allvarligt.
Det fransk-brittiska avtalet om att migranter som når Storbritannien via Engelska kanalen ska…
Flera män döms till fängelsestraff för att ha bidragit till att orsaka en drunkningsolycka där 31 människor omkom i Engelska kanalen.
Minst tre människor omkom då de olagligt försökte ta sig över Engelska kanalen till Storbritannien.
LONDON. Över 1000 människor har i veckan tagit sig över Engelska kanalen i små båtar. Tre migranter har omkommit och en högerextremist gripits efter att ha attackerat en räddningsbåt.
En enkel liten båt har korsat Engelska kanalen med 230 migranter ombord – det högsta antalet…
En kvinna hittades död på en migrantbåt som färdats över Engelska kanalen på söndagen.Brittisk polis har gripit en man i trettioårsåldern.
Sjömän ombord på en rysk fregatt har avfyrat varningsskott mot en yacht i Engelska kanalen. Det brittiska försvarsdepartementet utreder saken, rapporterar Sky News.
En rysk fregatt har avlossat varningsskott mot en segelbåt i Engelska kanalen, rapporterar brittiska medier med hänvisning till nyhetsbyrån AP.
En rysk fregatt har avlossat varningsskott mot en segelbåt i Engelska kanalen, rapporterar Sky News med hänvisning till nyhetsbyrån AP.
PersonerHär är ett oroväckande skadebesked för Sveriges damlandslag i fotboll inför avgörande VM-playoff. Anfallsstjärnan Stina Blackstenuis är hälskadad, meddelar hennes klubb Arsenal.
Viktoria Chan har byggt upp ett skandinaviskt klädmärke med bas i Shanghai. Nu vill hon nå ut till ännu fler, samtidigt som hon drömmer om en modevisning närmare hemma.
Ryssland ska tillåtas spelas JVM. Det verkar de få göra på Norges bekostnad. ”Det är svårt att se det som något annat än orättvist”, säger generalsekreterare Tony Wiréhn till Svenska ishockeyförbundets sajt.
I fjol flög Rögle fram i oktober – i år har det hackat betydligt mer. Tränare Dan Tangnes tror sig veta varför.
För två år sedan revs trappan från Skäralid upp mot Kopparhatten. Sedan dess har den delen av leden i nationalparken varit avstängd och länge var det oklart om en ny trappa skulle byggas upp. Men nu snickras det för full…
Det finns delar av Landskrona där de folkvalda samlats, andra är vita fläckar. HD har kartlagt var de nyvalda fullmäktigeledamöterna bor och ställt frågan: Spelar det någon roll?
Många svenskar tar sikte på Black Friday för att fynda. Men tusentals produkter på nätet har ökat i pris inför readagen, visar Prisjakts undersökning. ”Det kan leda till att rabatter under Black Friday kanske inte är så…
S-ledaren Magdalena Andersson tänker inte samarbeta eller förhandla med en regering som består av M, L, KD och C, skriver hon i sociala medier.
Rutinerade Max Svensson andades ut efter HIF:s jobbiga säsong. Nu återstår det att se om han fortsätter spela.
En personbil har kört ner flera mitträcken på E6 vid Häljarp i Landskrona.