Friad kvinna döms för stöld på Lidl
Tingsrätten köpte kvinnans förklaring att hon blev distraherad av mobiltelefonen. Det gör inte hovrätten. Nu döms hon för stöld på Lidl.
En 22-årig kvinna friades i en uppmärksammad gängrättegång. Nu får kvinnan 300 000 kronor i ersättning för tiden hon satt i häktet..
Läs mer på Nerikes Allehanda
Tingsrätten köpte kvinnans förklaring att hon blev distraherad av mobiltelefonen. Det gör inte hovrätten. Nu döms hon för stöld på Lidl.
En kvinna i 35-årsåldern är på nytt misstänkt för att ha mördat en äldre kvinna. Hon har tidigare suttit häktad som misstänkt, men släpptes när den rättsmedicinska undersökningen var klar.
Den 25-årige man som friades från inblandning i det uppmärksammade trippelmordet i Uppsala vill ha…
Den 19-årige man som först dömdes och sedan friades för förra årets storbrand på Södra sjukhusområdet får nu drygt en kvarts miljon kronor i skadestånd för att han satt häktad i åtta månader.
En man i 70-årsåldern från Båstad har dömts till 2 000 kronor i böter för att ha blottat sig på sin balkong samtidigt som han tittade på en grannkvinna som låg och solade.
Den man i 25-årsåldern som varit anhållen misstänkt för mord på en ung kvinna i Hallsberg i måndags har släppts. – Jag kan bara säga att misstankegraden har sjunkit, säger Gunnar Brodin, chefsåklgare. Mannen är nu helt a…
En 22-årig man friades för inblandning i mordet på den 41-årige gängledaren i Berga. Nu kräver han staten på närmare 2 miljoner kronor i ersättning för den tid som han satt häktad.
En 36-årig man dömdes i tingsrätten till fängelse i 3,5 för våldtäkt, men när hovrätten tog upp fallet friades han helt. Nu har Justitiekanslern beslutat att mannen ska få nästan 220 000 kronor i ersättning av staten.
En kvinna i Örebro döms att betala nästan 300 000 kronor i skadestånd. Pengar från ett bedrägeri sattes in på ett bankkonto som hon nyligen hade öppnat.
Åklagaren anser inte att mamman som friades för mordet på sin dotter i Lessebo ska få något skadestånd. Själv har mamman krävt 800 000 kronor för tiden hon var frihetsberövad.
PersonerYtterligare hot har riktats mot flygplan i Europa och åtminstone ett plan har dirigerats om. Hoten väcker reaktioner och oro, men hittills har utredningarna bara visat att de varit falska.
Christian Järdler bor delvis kvar i Örebro – men jobbar för Öster. Den förre ÖSK-tränaren medger att han har dubbla känslor inför den avgörande matchen i superettan. – Jag är tacksam att det inte kan bli degradering för…
De soliga höstdagarna är räknade – för nu.
Helgen närmar sig och med den både premiärer, nypremiärer och återföreningar. Här är några utvalda kultur- och nöjestips bland det som sker på scenerna i Örebro och i länet i helgen.
Stort och smått. Högt och lågt. Aktuellt och tidlöst. Men alltid engagerande. Här är NA:s Veckans fråga – tyck till direkt!
Dafgårds återkallar maträtten Karins familjelasagne. Orsaken är att den kan innehålla delar av en gummipackning, skriver företaget i ett pressmeddelande.
SD-ledaren Jimmie Åkesson ska i dag ”redogöra” för regeringsfrågan. Hittills har partilinjen varit att inte stödja en regering som man inte själv ingår i.