Liknande nyheter
Natten till söndagen sköt polis en 30-årig man som uppträdde hotfullt vid Jesusparken. Mannen blev träffad – men kulan skottskadade även en person som befann sig på en balkong. Han klarade sig utan livshotande skador.
Polisen har avlossat skott i samband med ett ingripande i Gislaved. En man har förts till sjukhus med ambulans.
En nyanställd polis i region Mitt riskerar en varning efter att ha råkat avlossa sitt elchockvapen av misstag.
Polisen avlossade skott i Svalöv
Skott har avlossats i Borås, rapporterar Borås Tidning. – Då har man krossat rutan in till en…
Under natten till söndagen har en villa på Brottberga i Västerås blivit beskjuten med flera skott. Ingen har skadats fysiskt. Såvitt känt har ingen misstänkt gripits under söndagen.
Under ett bråk på Rosengård plockade en 34-årig man plötsligt upp en pistol och avlossade tre skott. Polisen såg händelsen i realtid på sina övervakningskameror – och ryckte ut och grep 34-åringen en minut efter larmet.
Strax innan klockan 16 greps en person i 25-årsåldern efter misstänkta skottlossningen. Senare under kvällen blev han anhållen och polisen bekräftade att det hade avlossats skott. Men oklart med vad.
Polisen har anhållit en 20-årig man som misstänks för mord i samband med skottlossningarna i Vivalla på tisdagskvällen. Enligt polisen har flera personer avlossat skott i samband med skjutningarna.
Strax före klockan 17 på onsdagen kom en okänd person in på Hovsjö Krog, en restaurang i Hovsjö centrum, och avlossade flera skott.