Hotade grannen med kniv
Hon hotade sin granne med en kniv och hotade att klippa av hans finger med en tång. Nu får kvinnan och hennes partner sina domar av Eksjö tingsrätt.

Polisen larmades strax efter midnatt till en parkeringsplats vid Axbergshammar-rondellen efter att en lastbilschaufför hotats av en clown med kniv..
Läs mer på Nerikes AllehandaPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Hon hotade sin granne med en kniv och hotade att klippa av hans finger med en tång. Nu får kvinnan och hennes partner sina domar av Eksjö tingsrätt.
Ett bråk mellan två grannar i Värmdö spårade ur. Det började med en hotfull lapp på dörren och slutade med att den ena grannen hotade den andra med kniv. En 77-åring man döms nu för olaga hot, men hävdar själv att han a…
En man i Tranemo hotade att skada folk med kniv. Enligt polisen ska mannen ha burit vapnet i en väska. Han misstänks nu för brott.
En kvinna ertappade en tjuv på bar gärning i ett förråd i Skäggetorp. Hon och en granne blev hotade med kniv.
En 40-årig man hotade folk med kniv vid resecentrum under fredagseftermiddagen. Han kunde efter en sökinsats gripas. Inga skador har rapporterats.
Efter ordväxling mellan två bekanta tonårskillar tog en av dem fram en kniv och hotade den andre. Nu döms killen mot sitt nekande för olaga hot och brott mot knivlagen.
En busschaufför hotade en kollega med kniv.
Zombies, en ”kyrkogård” och rörelsesensorer längs med banan för plötsligt skrämseleffekt. Till och med vädret var otäckt. Ronneby OK:s Halloween-trail blev en succé – först i mål på milloppet: En elak clown.
Neymar hoppade och skrek i spelartunneln. Det togs inte emot väl hos motståndarna.– Han uppträdde som en clown, säger Remos ordförande Antonio Carlos Texeira.
Jonny jobbar som clown. Nu dras han ofrivilligt in i hysterin kring clownvågen.
Taggar
PersonerFör två år sedan genomförde polisen ett tillslag mot en bilfirma i Örebro, och en utredning inleddes. Nu åtalas en man i 30-årsåldern.
Renoveringsarbetet pågår för fullt och kommunen har nu släppt en preliminär målsättning när bron kan börja öppna upp igen. Samtidigt kräver flera av arbetsmomenten korrekta väderförhållanden.
Efter nästan fem år byter restaurangen i Lindesberg spår helt. På lördag serveras de sista pizzorna. – Det ska inte ens lukta pizza här inne, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Wadköping har förvandlats till Underlandet, och det räcker inte att bara slå sig ner och titta. Barnen dras rakt in i handlingen och hjälper Alice, Hattmakaren och Påskharen i kampen mot Hjärter Dam.
Efter vattenläckan i Kumla, där invånarna uppmanats att tänka på sin vattenanvändning, har butikshyllorna länsats. – Det märks att folk tänker på beredskapen, säger icahandlaren Magnus Winges.
Efter stark utveckling för Moderaterna och Sverigedemokraterna har Tidöpartierna ett klart övertag på de rödgröna i opinionen, enligt DN/Ipsos väljarbarometer.
Vilken narkotika beslagtar polisen oftast i Örebro? Hasch? Kokain? Amfetamin? Statistiken visar något annat.