Se olyckan som låg bakom skandalscenerna på Dannero
Travskandalen på Dannero, där AnnaMaria Öberg efter loppet ska ha gått till angrepp mot en kusk, har inte gått obemärkt förbi. I klippet ovan ser du incidenten som låg bakom skandalscenerna.
Travskandalen på Dannero, där AnnaMaria Öberg efter loppet ska ha gått till angrepp mot en kusk, har inte gått obemärkt förbi. I klippet ovan ser du incidenten som låg bakom skandalscenerna..
Läs mer på Länstidningen i JämtlandLäs mer om
Travskandalen på Dannero, där AnnaMaria Öberg efter loppet ska ha gått till angrepp mot en kusk, har inte gått obemärkt förbi. I klippet ovan ser du incidenten som låg bakom skandalscenerna.
Kravallutrustad polis stormade Blåvitts klack.Nu ger spelarna sin syn på skandalscenerna i Göteborgsderbyt.– Att det blir på det här sättet önskar jag ingen, säger Häckens Mikkel Rygaard.
Svensk fotboll agerar.Skandalscenerna i vintras blev för mycket.
Två förare hamnade i bråk på SM-kvalet i speedway i Hagfors på onsdagskvällen. Skandalscenerna ledde till konsekvenser – och frågan är om det kan bli ytterligare påföljd.
En fotbollsspelare misshandlade motståndarmålvakten blodig under en division 6-match i Västerås. Nu har han dömts för skandalscenerna.
Planen stormades av supportrar i Old Firm-derbyt. Bland skandalscenerna fanns Celtic-stjärnan Benjamin Nygren, 24. – Det var lite kaotiskt, säger han.
Henrik Malmström släpptes inte ur utvisningsbåset i tid, med ett Trojamål som följd. Nu har Troja-Ljungby uttalat sig om skandalscenerna i den tredje kvalmatchen.
Inkastad pyroteknik som låg och brann på planen. En match som stoppades ett par gånger och en tömd läktare. Med minuter kvar av det andra kvalmötet startade kaoset.– Fullständigt oacceptabelt, sa klubbdirektören André Sk…
Kombinationen Oscar Berglund och Ulf Ohlsson fungerar väl vad gäller travstoet Avalon. Det blev vinst igen. Nu på Dannero där 4–åriga ston gjorde upp och där segern gav 50 000 kronor.
PersonerMoa Gustavsson ville jobba med något praktiskt och varierat. När hon skulle välja gymnasielinje blev det elprogrammet av en slump. Tillsammans med Casper Haraldsson driver hon nu egen firma och har gott om jobb.
Efter 25 år i Trondheim och uppdrag i både Sverige och Norge återvänder Ås-konstnären Märit Aronsson-Towler till landskapet hon saknat mest: de jämtländska tallarna.
På fredagen öppnar en ny högersväng från Hagvägen mot E14 i södergående riktning mot Brunflo och Sundsvall.
En man som hittades med en kniv på en gata i Östersund frikänns från brott mot knivlagen. Domstolen anser att det inte är bevisat att han saknade giltigt skäl att ha den med sig.
Under vecka 44 registrerade polisen 55 misstänkta brott i Jämtlands län. Här hittar du den kompletta listan med förra veckans brott.
En 30-årig man från Sundsvall försökte smyga in två bengaler på Jämtkraft Arena i samband med en match mellan Östersunds FK och GIF Sundsvall i somras.
Transportstyrelsen avslår flera överklaganden från privatpersoner som krävt sänkt hastighetsgräns på grund av trafikfaror.