LT-Play: Syrianskas tränare: ”Vi kommer inte att åka ur”
Syrianskas huvudtränare Tino Katsoulakis om att laget ligger sist i superettan efter halva serien – och om jakten på nyförvärv.
Syrianskas tränare Zvezdan Milosevic om derbysegern mot Assyriska, om hur matchen blev rena drömmen för hans lag – men också att han var orolig under slutet av matchen..
Läs mer på Länstidningen i SödertäljeLäs mer om
Syrianskas huvudtränare Tino Katsoulakis om att laget ligger sist i superettan efter halva serien – och om jakten på nyförvärv.
Syrianska FC-tränaren Tino Katsoulakis hyllar sina spelare som kom tillbaka i 1-1-matchen mot Assyriska - och han berättar även om hans intensiva första tid som tränare i klubben.
LT-play var med när fotbollslagens försäsong inleddes på ett snöigt Södertälje fotbollsarena på måndagen - och fick en intervju med Syrianskas nya tränarpar.
Syrianska FC är segervissa inför derbyt mot Assyriska FF. Hör tränaren Zvezdan Milosevic om hur han ser på utmaningen att slå rivalen.
VM- och EM-guldmedaljören, OS-brottaren tillika Lets dance-vinnaren Martin Lidberg tog sig an Syrianskas juniorer i ett tufft och annorlunda träningspass. Följ med när Martin bjöd upp till dans.
Hur många skott orkar du skjuta mot en målvakt innan du tröttnar eller foten värker? Syrianska har effektiviserat sin målvaktsträningen genom en så kallad fotbollskanon. – Med den här fotbollskanonen kan jag lägga niv…
Ny vecka, nytt avsnitt av Studio Norrettan. I det senaste programmet är det självklart stort fokus på Syrianskas tränarbyte. Det bjuds även på de hetaste höjdpunkter från omgång fem – och som vanligt veckans lag.
Under söndagen är det dags för derby mellan Assyriska och Syrianska. Inför matchen trissar Syrianskas tränare Eddie Demir upp stämningen mellan lagen. – Det kommer vara krig därute, säger han.
Edmond Lutaj blir Syrianskas fjärde tränare – det bekräftade 49-åringen själv för LT-sporten efter lagets förlust mot Vasalund på söndagen.
LT-sportens Jacob Sjölin tycker till om Syrianskas prestation mot Halmstad, där Heradi Rashidi kvitterade till 1-1 i den 89:e minuten – vilket också blev slutresultatet.
Taggar
PersonerAtt Riksbanken höjer styrräntan var väntat både hos mäklare och potentiella köpare. Men ökade lånekostnader är inte det enda som oroar på bostadsmarknaden.
Det är klart vilka politiker som får de tunga uppdragen i kommunstyrelsen och i de nämnder som hanterar bland annat skola och äldrevård. Ordförandena för kommunstyrelsen, Nybo och de fem nämnderna har en sak gemensamt. D…