Larm om nya hot mot flygtrafiken
Ytterligare hot har riktats mot flygplan i Europa och åtminstone ett plan har dirigerats om. Hoten väcker reaktioner och oro, men hittills har utredningarna bara visat att de varit falska.
Läs mer på Nerikes AllehandaLäs mer om
PersonerYtterligare hot har riktats mot flygplan i Europa och åtminstone ett plan har dirigerats om. Hoten väcker reaktioner och oro, men hittills har utredningarna bara visat att de varit falska.
Christian Järdler bor delvis kvar i Örebro – men jobbar för Öster. Den förre ÖSK-tränaren medger att han har dubbla känslor inför den avgörande matchen i superettan. – Jag är tacksam att det inte kan bli degradering för…
De soliga höstdagarna är räknade – för nu.
Helgen närmar sig och med den både premiärer, nypremiärer och återföreningar. Här är några utvalda kultur- och nöjestips bland det som sker på scenerna i Örebro och i länet i helgen.
Stort och smått. Högt och lågt. Aktuellt och tidlöst. Men alltid engagerande. Här är NA:s Veckans fråga – tyck till direkt!
Dafgårds återkallar maträtten Karins familjelasagne. Orsaken är att den kan innehålla delar av en gummipackning, skriver företaget i ett pressmeddelande.
SD-ledaren Jimmie Åkesson ska i dag ”redogöra” för regeringsfrågan. Hittills har partilinjen varit att inte stödja en regering som man inte själv ingår i.