Personer som avlidit i länets åtta kommuner den senaste tiden. (Med reservation för vissa avvikelser.)
Trenden fortsätter – pappor jobbar, mammor stannar hemma när barnen är sjuka. Även i Jämtlands län tar mammor betydligt fler dagar än pappor.
En personbil fick sladd och körde av vägen vid Mattmar på E14, meddelar polisen i sin händelserapport.
Här är listan på länets nystartade företag. Samtliga startades under oktober månad.
Det går inte att vara livsglad här. Vad som går, är att vara genomskinlig av bristen på dagsljus. Fnasig och flarnig i praktiska men fula skor och mammakorvar.
Östersunds tingsrätt har dömt två män till långa fängelsestraff efter en omfattande utredning om grova vapen- och narkotikabrott.
Östersunds kommun vill planera för 4 000 bostäder. Och handelsområden kan komma att minska när politikerna ska besluta om planerna med Torvalla, Odensala och delar av Odenskog.
Höstens säsong av SVT-programmet ”Gift vid första ögonkastet” har fått kritik för att allt mer likna en dokusåpa. Deltagaren Julia Jansson håller med om kritiken.