Förare körde i diket – och lämnade bilen
Förbipasserande larmade om en bil som hamnat i diket utanför Hissmon på fredagen. Men när räddningstjänsten anlände var ingen förare på plats.

På lördagen körde en förare ner i diket i Dalstorp. Polisen misstänker brott..
Läs mer på UTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Förbipasserande larmade om en bil som hamnat i diket utanför Hissmon på fredagen. Men när räddningstjänsten anlände var ingen förare på plats.
En motorcykel körde i diket i Årjängs kommun. Föraren ska ha varit vaken och talbar efter olyckan.
Vid 17-tiden på måndagen körde en lastbil av vägen och hamnade i diket på väg 185 norr om Bottnaryd, i norrgående riktning. Tungbärgare kallades till platsen och polisen fanns där för att hjälpa till med trafiken under…
En kvinna i 20-årsåldern körde i diket på väg från jobbet. Nu frias hon eftersom det inte går att säga vad som orsakat olyckan.
En buss körde i diket i höjd med Hjälsta kyrka utanför Örsundsbro på torsdagsförmiddagen. Flera passagerare var ombord. Ingen ska ha skadats allvarligt.
Den 53-årige mannen hade motsvarande 1,74 promille alkohol i blodet när han satte sig bakom ratten. Det slutade med att han körde i diket. Nu har han fått sin dom.
Fem personer har skadats efter att en buss körde i diket utanför Helsingborg på torsdagsförmiddagen.
Polisen larmades i natt: Ett fordon körde åt fel håll i en rondell på Södermalm. Sen hittades fordonet – i diket. Nu utreder polisen flera olika brott.
Föraren hade änglavakt när en lastbil på måndagsförmiddagen körde i diket och välte på riksväg 50 strax söder om Borlänge.
På fredagsmorgonen inträffade en trafikolycka i Långshyttan. En buss körde av vägen och hamnade på siden i diket. En person fick föras med ambulans till sjukhus.
Taggar
PersonerNittorp vann skotten borta mot Bäcken. Men resultatmässigt var laget aldrig nära att störa serieledaren. – Vi måste tajta ihop oss och inte bjuda på så mycket, säger tränaren Anton Lundh.
Bedrägeribrott som skulle kunna utredas och lagföras skrivs alldeles för ofta av direkt, skriver signaturen Observer.
Halloween är för många en av årets stora godishögtider. För snabbväxande företaget Skandy handlar varje dag, året runt, om skumbaner och chokladpraliner. – Vi såg att svenskt godis trendade och då hade vi redan affären…
Det geografiskt utspridda Grönahög har ungefär 300 invånare. En tredubbel invasion av det väntas när Halloweenpromenaden arrangeras – och hela bygden är med i förberedelserna.
Två personer struntade i att betala sina varor på Ica Tornet under tisdagen. Polisen har nu anmält händelserna som ringa stöld.
Adam Wallin från Timmele står inför sitt livs viktigaste tävling. På söndag avgörs det om han spelar på Europas största tour nästa säsong. – Det hade varit en dröm som går i uppfyllelse, säger 24-åringen.
I ett läge med kris och stängda gränser är betande djur det absolut säkraste sätten att omvandla solljus och regn till näring utan kemiska insatsvaror, skriver Björn Westbeck, Gällstad.