2 940 000 kronor blev priset när fastigheten på Björnmossvägen 96 i Uppsala bytte ägare
Fastigheten på adressen Björnmossvägen 96 i Uppsala har fått nya ägare.

Nu är det klart vem som köpt tomtmarken på adressen Björnmossvägen 55 i Uppsala av Felin Fastigheter AB..
Läs mer på UNTFastighet · Foto: Wikimedia Commons Personer, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Fastigheten på adressen Björnmossvägen 96 i Uppsala har fått nya ägare.
Millad Ahmad Fazi, 38, och Najiba Sedeqi, 29, är nya ägare till fastigheten på Näset 7 i Uppsala.
Laila Saeidi, 31, och Homayun Khorami, 36, har tagit över fastigheten på Lindstamsvägen 9 i Uppsala från Jm AB.
Sarmad Mohammad Ali Naji Al Hashimi, 51, och Unss Abdulwahab Abdulreda Mahdi, 49, är nya ägare till fastigheten på Släggvägen 14 i Uppsala.
Nu är det klart vem som köpt tomtmarken på Lindstamsvägen 8 i Uppsala av Jm AB.
1 850 000 kronor fick Charlene Michelle Angelica Nordahl, 33, och Gustaf Olof Eklund, 35, ge för tomten på adressen Fjäderbladsvägen 15 i Uppsala.
Nu är det klart vem som köpt tomtmarken på adressen Yrestahed 57A i Uppsala av Husmästarna i Uppland AB.
Yresta Fastigheter AB har köpt fastigheten på adressen Yrestahed 57B i Uppsala.
Nu är det klart vem som köpt tomtmarken på Lindstamsvägen 10 i Uppsala av Jm AB.
750 000 kronor fick Nils Adrian Sidén, 36 år, från Uppsala, ge för tomten Drälinge 1:63 i Uppsala kommun.
Taggar
PersonerTrafiken påverkas av flera stillastående personbilar i riktning mot Västerås mellan Ullundatunneln och Frösvitunneln, skriver Trafikverket.
En bilist voltade ner i ett dike strax söder om Knivsta på lördagskvällen.
Det är problem i trafiken på väg 1048 mellan Knivsta gård och Eggebyholm i båda riktningarna.
Trafiken påverkas av en olycka i riktning mot Stockholm på E4 mellan trafikplatserna Vendel och Björklinge, uppger Trafikverket.
Tre bilar och en motorcykel brinner på en parkering i Sävja i Uppsala.
Två bilar har kolliderat på E4 i höjd med Björklinge.
Trafiken i riktning mot Stockholm på E4 mellan trafikplatserna Rosersberg och Stora Wäsby påverkas av en personbil som har fått stopp i höger körfält, skriver Trafikverket.
När hen svidar om från forskare i cell-och molekylärbiologi till dragartisten Amanita Borealis, är Uppsalabon Begüm Serra Büyüktarakçi sig själv fullt ut. Att kunna leva öppet som queer har frigjort energi, kreativitet o…
Dricksvattnet i Lövstabruk stinker. Det är så illa att byborna vägrar befatta sig med det, trots vattenbolagets försäkran om att det är ofarligt. Medan felet undersöks kan byborna hämta dricksvatten från ett vattensläp.
På lördagen fortsätter SSL för Storvretas herrar. Laget spelar borta mot Visby i en match du kan följa här.