De sista 40 minuterna avgjorde på var sitt håll i huvudstaden – Cocks och HIFK tog segrar i herrarnas handbollsliga
Två matcher spelades under fredagen i herrarnas FM-liga i handboll. Cocks och HIFK inkasserade var sin vinst.

I damernas handbollsliga inleddes final- och bronsmatcherna under onsdagen. GrIFK tog kommandot i guldkampen medan BK besegrade Dicken i den första bronsmatchen..
Läs mer på YLEPersoner, platser och ämnen i nyheten
Två matcher spelades under fredagen i herrarnas FM-liga i handboll. Cocks och HIFK inkasserade var sin vinst.
Vårens finalserie blev en thriller, nu väntas GrIFK och HIFK gå en ny tajt kamp. Bakom tätduon har BK-46, Cocks och Atlas grejer på gång i en serie som kan bli jämnare än senast.
Vasa Sport såg ut att gå mot en meriterande seger mot HIFK. Gästerna drog ändå det längre strået – efter ett matchslut som bjöd på ett och annat.
Efter en paus på 37 år spelar HIFK:s handbollsherrar i final igen. Även den här gången mot BK-46. HIFK-legendaren Ben Söderlund minns den turbulenta våren med värme.
BK-46 höll jämna steg i första halvlek men lyckades inte svara på HIFK:s ryck i andra halvan. Nu är HIFK en seger i från final i damernas handbollsliga.
Det blir ingen lång slutspelsvår för HIFK. Laget har gjort sitt redan efter den första omgången. KalPa vann den femte och avgörande matchen med 3–2 efter förlängning.
Efter att ÅIFK fick en bra start drog HIFK småningom i från och vann matchen i herrarnas handbollsliga med tydliga siffror.
Helsingfors IFK har näst mest medaljer i herrarnas handbollsliga. Men den statistiken har inte uppdaterats sedan 1989. I vår ska det bli ändring på den fronten.
Karislaget BK-46 och Cocks från Riihimäki bjöd på en händelserik och rätt söndrig match i damernas handbollsliga. BK vann matchen som spelades i Karis idrottshall.
Tommi Niemelä blir HIFK:s nya tränare från och med nästa säsong, meddelar klubben.
Taggar
PersonerFinlands herrlandslag i handboll har aldrig kvalificerat sig för ett stort mästerskap. En ny chans öppnar sig på torsdag då EM-kvalet inleds.
Onsdagen den 5 november går till historien som en veritabel tränarroulett i FM-ligan i ishockey.
Finland fotbollsherrar avslutar Nations League-hösten med matcher mot Albanien och San Marino. Endast segrar duger ifall Finland vill vinna sin grupp.
Huvudsponsorn Skoda är den senaste som överväger att dra sig ur ishockey-VM på grund av Rysslands deltagande.
Kanada har förbjudit ryska lag från att delta i evenemang som finansieras av den kanadensiska staten.
Roma ledde bortamatchen mot Manchester United med 2–0, men efter tennisbollsprotesten svängde allt om och ManU vann med 3–2.
Finländarna höll sig väl framme i nattens NHL-omgång. 5+10 var de blåvita spelarnas saldo på elva matcher.
Finlands damlandslag i fotboll ställs än en gång mot Belarus i Nations League. Bollförbundet ska nu gå igenom vilka åtgärder man vill ta till.
Andreas Rönnberg gör succé i norska Runar efter sju år som tränare för BK-46. Norska sportchefen lovordar sin värvning som träffat mitt i prick.
Tammerfors stad står inte värd för junior-VM om Ryssland deltar. Junior-VM i ishockey 2027–2028 är tänkt att arrangeras i Tammerfors och Åbo.