SDP:s ordförande: Rasismen skadar Finlands ekonomi
SDP kan väl vinna nästa val. Partiets ordförande Antti Lindtman kan bli Finlands statsminister om ett par år. Så här vill han ändra politiken i Finland.

SDP slits mellan en sparlinje och arvet efter Sanna Marin. När Matias Mäkynen lämnar partiledningen varnar Dimitri Qvintus för konsekvenserna..
Läs mer på YLEPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
SDP kan väl vinna nästa val. Partiets ordförande Antti Lindtman kan bli Finlands statsminister om ett par år. Så här vill han ändra politiken i Finland.
Enligt SDP försvagar regeringens inkonsekvens i Mellanösternpolitiken Finlands trovärdighet.
”Man kan inte vinna på högerns planhalva”, säger Dimitri Qvintus från FSD om svenska valet. SDP:s partisekretare avvisar kritiken om högerförflyttning.
Riksdagsvalet i Sverige väcker intresse i Finland. Antti Lindtman (SDP) och Riikka Purra (Sannf) är i Sverige för att följa valkvällen.
Nyländska riksdagsledamoten Miapetra Kumpula-Natri (SDP) får lämna sitt jobb i riksdagen, säger riksdagens talmän.
SDP presenterar olika åtgärder för att förhindra att unga blir kriminella och faller utanför samhället. Partiledningen samlades för sommarmöte i Kouvola.
När man kommer till en pjäs och bänkar sig på läktaren vet man att det är på riktigt. Därför boomar den finlandssvenska amatörteatern.
SDP kräver att riksdagen avbryter sin sommarpaus, så att statsministern kan redogöra för Garden Helsinkis finansiering. Interna dokument tyder på att Petteri Orpo vetat om konkurrerande arenaprojekt, vilket han tidigare…
Samtidigt plockar Vänsterpartiet väljare från SDP och De Gröna. En del gröna väljare har flyttat till Samlingspartiet.
SDP:s Pia Hiltunen och Miina-Anniina Heiskanen anklagar varandra för trakasserier. Fallen utreds nu av riksdagsgruppen.
Taggar
PersonerDe flesta riksdagspartierna är representerade i nätverket, som enligt initiativtagaren Henrik Wickström har fått ett gott mottagande.
Elva thailändare hade vilseletts på förhand om löner och arbetsvillkor i Finland. Polisen har gripit personer såväl i östra Nyland som i östra Finland.
Över fyra miljoner kilogram potatis har brunnit i ett område som på EU-nivå är viktigt för sättpotatisproduktion.
Flera lampor i Åbos äventyrspark är släckta när höstmörkret faller. Staden undersöker varför en del av belysningen inte fungerar.
Bombhoten mot flyg i Europa har tagits på allvar. Flygbolagen har inte slarvat med säkerheten.
Finländare gör färre men större beställningar från lågprisländer.
Hilkka födde sex valpar lördagen den 10 oktober. Vi har följt deras liv i Valplive dygnet runt sedan dess.
I år mångdubblades antalet ettor i finskspråkiga skolor som vill lära sig svenska som så kallat A1-språk. Det vanligaste A1-språket är engelska.
Stigande bränslepriser är ett hot mot företagen i transportbranschen. Marginalerna blir mindre och många säljer eller lägger ned.
En personbil välte efter att ha råkat ut för halka på Kungsvägen i Borgå. Den som ännu inte har bytt till vinterdäck uppmanas göra det så fort som möjligt.