120 år gammal byggnad blev nytt daghem i Vasa – Brändö daghem har slagit upp sina dörrar
Brändö daghem är Vasas nyaste daghem. Finska och svenska kommer att blandas i korridorerna i den nyrenoverande byggnaden från 1906, berättar personalen.
Vasa universitet vill bygga ett par containrar för vätgas intill Brändö bro. Men för att det här ska vara möjligt behöver staden bevilja ett undantag från den pinfärska detaljplanen..
Läs mer på YLELäs mer om
Brändö daghem är Vasas nyaste daghem. Finska och svenska kommer att blandas i korridorerna i den nyrenoverande byggnaden från 1906, berättar personalen.
Den kända dj:n Tungevaag skulle spela på Sandö beach club i Vasa på lördag, men i sista stund stoppas spelningen av Vasa stad.
Nu har Vasa stad köpt råttbekämpning fram till slutet av år 2027. Årspriset går på 25 000 euro.
Förra veckan utfördes ett nattligt rån på Brändö i Vasa. En ung man blev bestulen på flera ägodelar. De misstänkta är nu häktade.
Det kan bli böter för en restaurang på Brändö i Vasa, som trots upprepade uppmaningar fortsatt bryta mot livsmedelsbestämmelserna.
Vasa stad vill ge elever med invandrarbakgrund största möjliga stöd i skolspråket. I höst startar tilläggsundervisning för de elever som behöver det.
Ny teknik och effektivare användning av utrymmena gör att Yle Vasa nu har ungefär hälften så stora utrymmen som förr.
Det blev 42 år för Rundradion på Brändö i Vasa. Staden ser potential för tomten.
Vasa stad gick nästan 10 miljoner på plus i fjol. Men man ska inte bli alltför upprymd.
Vasa stad leasar nio nya gasbussar för strax över tre miljoner euro. Av de gamla bussarna säljs en del medan andra blir reservbilar.
Som det verkar nu dröjer det till 2029 innan arbetet med Vasa hamnväg kan ta nästa steg. Bollen ligger nu hos Korsholms kommun.
Kommunen säljer onödiga fastigheter och Tallgården väntas få nytt liv som bostäder för fabriksarbetare till den planerade jättefabriken.
Recurscentret Föregångarna stöttar unga genom hela uppbådsprocessen. Nu hotas verksamheten av nedläggning.
Sedan slutet av sommaren har Alko i Kristinestad haft stängt på måndagar.
Enligt planen skulle arbetet bli klart i slutet av november. Vattentornet har varit ur bruk sedan förra året.
Mannen föll från taket på en byggarbetsplats från ungefär tio meters höjd.
I lördags blev det klart att Vasa IFK faller ur ligan. Nu ska de jobba dubbelt så hårt för att komma tillbaka, säger sportchefen som också ser fram emot derbyn mot VPS nästa säsong.
Har du någon gång känt dig ledsen, nedstämd och i behov av några uppmuntrande ord? Har du haft någon medmänniska som varit i behov av tröst? Hur gör vi för att visa att vi bryr oss om varann och att vi finns där då allt…
Vasa stad förbereder en elektrifiering av järnvägen ut till Vasklot. Regeringen har reserverat åtta miljoner för ändamålet.
Senast våren 2027 borde det klarna vad som görs med simhallen i Jakobstad: renovering eller nybygge. Föreningsaktiva hoppas på det senare.