Bombskyddet på plats i Navestad – misstänkt farligt föremål
Polisen har en pågående insats i Navestad efter att man anträffat vad som beskrivs som någon form av misstänkt farligt föremål. Avspärrningar har upprättats och bombskyddet är på plats.
Ett misstänkt farligt föremål har påträffats av en patrull i en källare i ett flerfamiljshus på Verkstadsgatan i Arlöv..
Läs mer på SydsvenskanPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Polisen har en pågående insats i Navestad efter att man anträffat vad som beskrivs som någon form av misstänkt farligt föremål. Avspärrningar har upprättats och bombskyddet är på plats.
Ett flerbostadshus i Södertälje har blivit utrymt efter att ett farligt föremål påträffats i en bostad. Nationella bombskyddet kallades in men kunde efter undersökning konstatera att föremålet var ofarligt.
Polisen har spärrat av ett område i Arlöv sedan ett misstänkt farligt föremål påträffats vid 18-tiden.
Polis har spärrat av ett område i närheten av Kalmar slott vid den östra sidan av kyrkogården efter att ett misstänkt farligt föremål hittats utomhus i anslutning till en fastighet. Nationella bombskyddet är på väg till…
Polisen har larmats till ett område i Göteborg med anledning av ett misstänkt farligt föremål. Nationella bombskyddet är på väg till platsen.
Ett misstänkt farligt föremål hittades utanför klubbhuset, tillhörande Öresunds golfklubb, utanför Häljarp på tisdagen. Polisen har spärrat av platsen och bombskyddet gör en teknisk undersökning.
Ett misstänkt farligt föremål hittades utanför klubbhuset tillhörande Öresunds golfklubb utanför Häljarp på tisdagen. Polisen håller på att spärra av platsen. Bombskyddet är på väg.
En större polisinsats pågår i Ladugårdsängen. Det ska handla om ett misstänkt farligt föremål. Nationella bombskyddet är på plats. Se NA:s sändning från platsen.
Polisen spärrade under morgonen av ett område i Ladugårdsängen i Örebro på grund av ett misstänkt farligt föremål. Nationella bombskyddet är på väg till platsen.
Ett misstänkt farligt föremål har hittats på en parkeringsplats utanför en gymnasieskola i Norrby i Borås, uppger polisen. Platsen är avspärrad och nationella bombskyddet har kallats till platsen.
Personer”Ett tecken på respekt”.
Föll i första VM-matchen • Tillbaka igen via återkval
Vellingekamp i toppen av den damallsvenska assistligan.
”Prestationerna sedan han kom tillbaka har ju varit jävligt…
Prins Ali, ordförande för Jordaniens fotbollsförbund, har…
”Det kändes obehagligt och dåligt.”
Fem poäng av Janne Kuokkanen en bra boost inför Skånederbyt.
Damlagen möts på onsdagen i Malmö.
Kritik mot tävlingsschemat.
Återvänder till Örjans vall med blandade känslor.