26-åring startar nytt holdingbolag i Haparanda
Luthström Holding AB, som har sitt säte i Nikkala i Haparanda stad, ska "äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag".

Elbyrån Bertgren & Co Holding AB, som har sitt säte i Haparanda stad, ska "bestå av att äga och förvalta aktier i dotterbolag och förvalta lös egendom"..
Läs mer på NSDPersoner, platser och ämnen i nyheten
Luthström Holding AB, som har sitt säte i Nikkala i Haparanda stad, ska "äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag".
Mh Uthyrning AB, som har sitt säte i Haparanda stad, ska syssla med "uthyrning av utrustning och fordon för bygg, mark och entreprenadarbeten".
Enligt Pasik Haparanda AB själva kommer deras verksamhet bestå i att "bedriva detaljhandel med presentartiklar, inredningsartiklar, leksaker, kläder och accessoarer genom fysisk butik, inklusive butik i hyrda ytor inom v…
Erso Holding AB har angett följande som verksamhetsbeskrivning: "ERSO Holding har för avsikt att verka som holdingbolag, förvalta kapital samt andra värdepapper."
Mh Holding i Norr AB har angett följande som verksamhetsbeskrivning: "Holdingbolag."
Hlh Holding AB har angett följande som verksamhetsbeskrivning: "Holdingbolag."
Den 30 maj registrerades det nya bolaget Haparanda Husmanskost AB hos Bolagsverket.
Silverplats Holding AB har angett följande som verksamhetsbeskrivning: "Holdingbolag."
Tomani Holding AB ska enligt verksamhetsbeskrivningen ägna sig åt "verksamhet som ett holdingbolag".
Alvavera Holding AB har angett följande som verksamhetsbeskrivning: "Bolaget ska vara ett Holdingbolag och enbart äga aktier i dotter-samt intressebolag."
Taggar
PersonerStig Ulf och Solveig Ingeborg Brännström, 68 och 63 år, har tagit över fastigheten på adressen Sågronningsvägen 21 i Luleå från Ulf Patrik Brännström.
Läsare har hört av sig till tidningen om ett stort antal polisbilar med blåljus vid polishuset i Luleå.
Ida Pasma, 22 år, från Södra Sunderbyn har tagit över fastigheten på adressen Västbolandet 222 i Harads från Lena Lahti.
Högerdebattören Nick Alinia stämde Tiktokprofilen Hilda Förare Berg för förtal, nu har dom fallit – och hon fick rätt. – Rättsstaten står på yttrandefrihetens sida, säger den rödgröna opinionsbildaren.
Rashed Assali och Uthman Fastighets AB har tagit över fastigheten Ryssbält 5:78 i Kalix kommun från John Stefan Rönnbäcks dödsbo.
LKAB:s resultat stärktes under tredje kvartalet. Rörelseresultatet uppgick till 1,6 miljarder kronor, jämfört med en förlust på 2,4 miljarder under samma period i fjol.
Nu är det klart att Nina Natalia Paananen, 31, och Satu Kirsi Marika Malinen, 55, är nya ägare av huset på Torpvägen 5 i Haparanda.
Vi är inte förvånade över att KD inte har fått frågan om att ingå i ledningen för Pajala kommunen under de kommande fyra åren.