Laddstationen vid Mossebo i Valdemarsvik har satts ur spel efter att någon klippt sönder flera av laddkablarna. Enligt ägaren Johan Lefvert verkar syftet ha varit att komma åt kopparn i kablarna, trots att metallvärdet ä…
Först sa bygg- och miljönämnden nej till ett nytt hus med havet och hagar som närmsta granne. Samma sak sa länsstyrelsen. Men miljödomstolen gör en annan bedömning och går på Linus och Linnea Bermonts linje.
Dörrar som slår, mystiska fotsteg och oförklarliga händelser – fastigheten på Östergatan 11–13 har fått rykte som spökhus. Nu har den välkända fastigheten renoverats av Victoriahem.
Många har reagerat på buskörningen utmed Drottninggatan och Järnvägsgatan. Nu har bygget med att installera så kallade falluckor börjat – och så här tycker helsingborgarna om den lösningen.
Förtvivlade människor vittnar om sina skräckupplevelser när ett höghastighetståg av typen AVE körde in i ett annat tåg i Spanien på onsdagsmorgonen. – Allt var helt förstört, säger 60-åriga Ana-María till El País.
Det är fortfarande oklart vilken regering Socialdemokraterna vill ha. Det väcker frustration inom C och V som vill att Magdalena Andersson sätter ner foten.
Kommunstyrelsen har klubbat budgeten för nästa år. Verksamheterna får 18,75 miljoner extra och skattesatsen hålls oförändrad. Samtidigt skrivs befolkningsprognosen ner.
Torget, som idag är en parkering, ska göras tryggare och mer levande. Nu presenteras tre olika förslag för hur platsen kan utvecklas. Fram till den 31 oktober kan invånarna rösta på sin favorit.
Anställda vid Spaniens statliga tågoperatör Renfe väntas under torsdagen gå ut i en sedan tidigare planerad strejk. På fackets kravlista finns bland annat bättre säkerhet.