Fler nyheter från YLE
Tommi Miettinens elddop som tränare för HIFK slutade med en 3–0-seger över Kiekko-Espoo. I Vasa blev det förlust för Sport mot SaiPa.
Connor Hellebuycks långdragna trejdsaga kan vara på väg att få ett slut. Enligt medieuppgifter i Nordamerika jobbas det nu för högtryck med en affär och nästa klubbadress kan bli New Jersey.
Den kenyanska maratonstjärnan Peres Jepchirchir har åkt fast för dopning. Spår av epo har hittats i ett prov som togs utom tävlan i augusti, och nu är hon tillfälligt avstängd.
Fifas ordförande Gianni Infantino ser ut att vara ett steg närmare omval. Han har nu fått stöd av det asiatiska förbundet, som består av 47 medlemsförbund.
Just nu gör NHL:s och Edmontons halvgud poäng som om han var från 1980-talet. Kan Connor McDavid göra en av historiens tio bästa säsonger?
I tisdags var Mikko Rantanen Dallas Stars stora stjärna med sina tre mål, på torsdagskvällen var det Roope Hintz tur att få skina.
Kuopios stolthet åkte på sin andra förlust i den europeiska klubbfotbollens tredje finaste rum Conference League.
Ekonomisk otrygghet och psykisk ohälsa hotar avsluta damfotbollskarriärer i förtid. Samtidigt syns framsteg inom moderskap och föräldraledighet, visar en ny rapport.
Beskedet om hemma-EM ger de finländska friidrottarna extra motivation och något att se fram emot.
Den norska skidåkaren Kristine Stavås Skistad anklagar sin tidigare tränare Lage Sofienlund för trakasserier och maktmissbruk.