Expressen > Kultur

Fredag, 23 Oktober, 20:27

Expressen04 mar 26 kl. 05:00

Susanne Ljung: ”Ingen verkade bry sig”

Ljung
Ljung · Foto: Wikimedia Commons


Journalisten och programledaren Susanne Ljung får Expressens Björn Nilsson-pris 2025.
– När ”Stil” började var mode fortfarande ett fult ord.
Valerie Kyeyune Backström möter pionjären i hennes hem på Södermalm..
Läs mer på Expressen
Södermalm
Södermalm · Foto: Wikimedia Commons
Valerie Kyeyune Backström
Valerie Kyeyune Backström · Foto: Wikimedia Commons
Dela artikeln Facebook X LinkedIn E-post

Liknande nyheter

DN13 nov 08:15

Susanne Ljung: Svart skinnjacka på coolaste AI-katten

Hans bolag har det högsta börsvärdet som någonsin uppmätt. Jensen Huang tillverkar AI-chip och det är goda tider, både för affärerna och för hans stilbildande svarta läderjacka, skriver DN:s Susanne Ljung.

Fördjupa dig

Fler nyheter från Expressen

Expressen14 tim sedan

Du är inte smart för att du har rätt DNA

Det pågår en debatt om vad intelligens är – och vilka som är intelligenta.Ulrika Björkstén ser en spännande forskningsframtid som undersöker hur arv och miljö samspelar ända ner på molekylnivå.

Expressen14 tim sedan

Mikael Wiehe skriver om livet med alzheimer

I ”Finns det liv är det aldrig för sent” berättar Mikael Wiehe om livet efter alzheimerdiagnosen.Ulf Olsson läser den självbiografiska anteckningsboken‚ som inte handlar så mycket om sjukdomen.

Expressen21 okt 14:14

Kravallerna äcklar mig

Kravallerna i Paris visar skoningslösa mobbar som drar runt mellan sönderslagna butiker.Kristin Lundell känner förakt för de ligister som alltid ser till att stjäla uppmärksamheten.